"O'zmetkombinat" va Xitoyning CSCES International kompaniyasi korxonaning energetika infratuzilmasini rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli loyihalarni muhokama qildilar. Muzokaralar 12-avgust kuni Pekinda kombinat delegatsiyasi raisi Bahodir Abdullayev va O'zbekistonning Xitoydagi elchisi Farhod Arziyev ishtirokida bo'lib o'tdi.
Asosiy loyiha "O'zmetkombinat" hududida 150 MVt quvvatga ega issiqlik elektr stansiyasini qurish bo'ldi. Xitoy kompaniyasi loyihani amalga oshirish bo'yicha o'z takliflarini taqdim etdi. Bunday IES ishlab chiqarish ob'ektlarini energiya bilan ta'minlash ishonchliligini oshirishi va korxonani yanada kengaytirish uchun zarur quvvatlarni ta'minlashi kerak.
Bundan tashqari, CSCES International BESS elektr energiyasini saqlash tizimini o'rnatishni taklif qildi. Bu elektr energiyasini saqlash, zarur bo'lganda uni tarmoqqa qaytarish va yuklamani yanada samarali boshqarish imkonini beradi. Tomonlar texnik xususiyatlar, loyihalarning iqtisodiy parametrlari va zamonaviy energetika texnologiyalaridan foydalanishni muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar Xitoy tomonining takliflarini batafsil o'rganish, texnik va moliyaviy shartlarni kelishish va muzokaralarni davom ettirishga kelishib oldilar. Loyihalarni amalga oshirish "O'zmetkombinat"ning energetika bazasini mustahkamlash va uning ishlab chiqarish quvvatlari o'sishini qo'llab-quvvatlash bo'yicha uzoq muddatli rejaning bir qismi sifatida ko'rib chiqilmoqda.

Китай поможет построить новую ТЭС на 150 МВт
«Узметкомбинат» и китайская CSCES International обсудили масштабные проекты по развитию энергетической инфраструктуры предприятия. Переговоры прошли 12 августа в Пекине с участием делегации комбината во главе с председателем правления Баходиром Абдуллаевым и посла Узбекистана в Китае Фархода Арзиева.
Главным проектом стало строительство на территории «Узметкомбината» тепловой электростанции мощностью 150 МВт. Китайская компания представила свои предложения по реализации проекта. Такая ТЭС должна повысить надёжность энергоснабжения производственных объектов и обеспечить необходимые мощности для дальнейшего расширения предприятия.
Кроме того, CSCES International предложила установить систему накопления электроэнергии BESS. Она позволит запасать электричество, при необходимости подавать его обратно в сеть и эффективнее управлять нагрузкой. Стороны обсудили технические характеристики, экономические параметры проектов и использование современных энергетических технологий.
По итогам встречи участники договорились детально изучить предложения китайской стороны, согласовать технические и финансовые условия и продолжить переговоры. Реализация проектов рассматривается как часть долгосрочного плана по укреплению энергетической базы «Узметкомбината» и поддержке роста его производственных мощностей.