Oʻzbekiston avtomobil bozori pasaydi, ammo Xitoy brendlari tez oʻsishda davom etmoqda
Yetti oyda avtomobil savdosi 3,6% ga kamaydi, shu bilan birga Xitoy ishlab chiqaruvchilarining ulushi BYD, Kia, Haval va Changan oʻsishi tufayli deyarli 18% ga yetdi
2026-yil yanvar-iyul oylarida Oʻzbekistonda 210 837 ta avtomobil sotildi, bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 3,6% kamdir. Bozor hajmi 7 940 ta avtomobilga qisqardi, deb xabar beradi Oʻzbekiston Avtomobil Biznesi Assotsiatsiyasi.
Iyul oyida savdo hajmi 31 324 ta avtomobilni tashkil etdi. Bu iyun oyiga nisbatan 4,7% koʻp, ammo 2025-yil iyuliga nisbatan koʻrsatkich 30% ga kamaygan. Salbiy dinamika ketma-ket toʻrtinchi oy davom etmoqda.
Shu bilan birga, bozor tuzilmasi oʻzgarishda davom etmoqda. UzAuto Motors ulushi bir yilda 81,5% dan 74,6% ga kamaygan boʻlsa, ADM pozitsiyalari mustahkamlandi – 11,3% dan 12,8% ga. Oʻsish Kia, Haval va Changan brendlari hisobiga taʼminlandi, eng sezilarli natijani esa BYD koʻrsatdi: uning ulushi 5,6% dan 10% ga oshdi.
Yetti oy yakuniga koʻra, Xitoy avtomobil brendlarining umumiy ulushi bir yil avvalgi 11,6% ga nisbatan 17,8% ga yetdi. Iyul oyida Kia va BYD ulushining eng katta oʻsishini koʻrsatdi – har biri 1,8 foiz punktiga, Haval esa koʻrsatkichni 0,4 punktga oshirdi.
Shu bilan birga, anʼanaviy segmentlarga qiziqish kamaymoqda. B-klass sedanlarining savdosi 87 mingdan 70 mingdan ortiq avtomobilga kamaydi, ularning ulushi esa 40% dan 34% ga qisqardi. Yengil tijorat avtomobillarining savdosi ham 9,6% ga kamayib, 62,8 ming donani tashkil etdi.
Shu fonida ixcham SUV-B krossoverlarining mashhurligi oshmoqda. Yetti oyda 47,9 ming shunday avtomobil sotildi, bir yil avvalgi 37,7 mingga nisbatan, ularning ulushi esa 22,7% ga oshdi.
Oʻzbekiston Avtomobil Biznesi Assotsiatsiyasi bahosiga koʻra, bozor asta-sekin qimmatroq modellarga oʻtmoqda, bunga avtokreditlashning rivojlanishi va aholining xarid qobiliyatining oʻsishi yordam bermoqda.

Авторынок Узбекистана снизился, но китайские бренды продолжают быстро наращивать позиции
Продажи автомобилей за семь месяцев сократились на 3,6%, при этом доля китайских производителей выросла почти до 18% благодаря росту BYD, Kia, Haval и Changan
В январе–июле 2026 года в Узбекистане было продано 210 837 автомобилей, что на 3,6% меньше результата за аналогичный период прошлого года. Объем рынка сократился на 7 940 машин, сообщает Ассоциация автомобильного бизнеса Узбекистана.
В июле продажи составили 31 324 автомобиля. Это на 4,7% больше, чем в июне, однако по сравнению с июлем 2025 года показатель снизился на 30%. Отрицательная динамика сохраняется уже четвертый месяц подряд.
При этом структура рынка продолжает меняться. Доля UzAuto Motors за год уменьшилась с 81,5% до 74,6%, тогда как позиции ADM укрепились — с 11,3% до 12,8%. Рост обеспечили бренды Kia, Haval и Changan, а наиболее заметный результат показал BYD: его доля выросла с 5,6% до 10%.
Совокупная доля китайских автомобильных марок по итогам семи месяцев достигла 17,8% против 11,6% годом ранее. В июле наибольший прирост доли показали Kia и BYD — по 1,8 процентного пункта, а Haval увеличил показатель на 0,4 пункта.
Одновременно снижается интерес к традиционным сегментам. Продажи седанов B-класса уменьшились с 87 тыс. до более чем 70 тыс. автомобилей, а их доля сократилась с 40% до 34%. Продажи легких коммерческих автомобилей также снизились на 9,6% — до 62,8 тыс. единиц.
На фоне этого растет популярность компактных кроссоверов SUV-B. За семь месяцев было реализовано 47,9 тыс. таких автомобилей против 37,7 тыс. годом ранее, а их доля увеличилась до 22,7%.
По оценке Ассоциации автомобильного бизнеса Узбекистана, рынок постепенно смещается в сторону более дорогих моделей, чему способствуют развитие автокредитования и рост покупательской способности населения.