Oʻzbekiston avtomobil bozori pasaydi, ammo Xitoy brendlari tez oʻsishda davom etmoqda
Yetti oyda avtomobil savdosi 3,6% ga kamaydi, shu bilan birga Xitoy ishlab chiqaruvchilarining ulushi BYD, Kia, Haval va Changan oʻsishi tufayli deyarli 18% ga yetdi
2026-yil yanvar-iyul oylarida Oʻzbekistonda 210 837 ta avtomobil sotildi, bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 3,6% kamdir. Bozor hajmi 7 940 ta avtomobilga qisqardi, deb xabar beradi Oʻzbekiston Avtomobil Biznesi Assotsiatsiyasi.
Iyul oyida savdo hajmi 31 324 ta avtomobilni tashkil etdi. Bu iyun oyiga nisbatan 4,7% koʻp, ammo 2025-yil iyuliga nisbatan koʻrsatkich 30% ga kamaygan. Salbiy dinamika ketma-ket toʻrtinchi oy davom etmoqda.
Shu bilan birga, bozor tuzilmasi oʻzgarishda davom etmoqda. UzAuto Motors ulushi bir yilda 81,5% dan 74,6% ga kamaygan boʻlsa, ADM pozitsiyalari mustahkamlandi – 11,3% dan 12,8% ga. Oʻsish Kia, Haval va Changan brendlari hisobiga taʼminlandi, eng sezilarli natijani esa BYD koʻrsatdi: uning ulushi 5,6% dan 10% ga oshdi.
Yetti oy yakuniga koʻra, Xitoy avtomobil brendlarining umumiy ulushi bir yil avvalgi 11,6% ga nisbatan 17,8% ga yetdi. Iyul oyida Kia va BYD ulushining eng katta oʻsishini koʻrsatdi – har biri 1,8 foiz punktiga, Haval esa koʻrsatkichni 0,4 punktga oshirdi.
Shu bilan birga, anʼanaviy segmentlarga qiziqish kamaymoqda. B-klass sedanlarining savdosi 87 mingdan 70 mingdan ortiq avtomobilga kamaydi, ularning ulushi esa 40% dan 34% ga qisqardi. Yengil tijorat avtomobillarining savdosi ham 9,6% ga kamayib, 62,8 ming donani tashkil etdi.
Shu fonida ixcham SUV-B krossoverlarining mashhurligi oshmoqda. Yetti oyda 47,9 ming shunday avtomobil sotildi, bir yil avvalgi 37,7 mingga nisbatan, ularning ulushi esa 22,7% ga oshdi.
Oʻzbekiston Avtomobil Biznesi Assotsiatsiyasi bahosiga koʻra, bozor asta-sekin qimmatroq modellarga oʻtmoqda, bunga avtokreditlashning rivojlanishi va aholining xarid qobiliyatining oʻsishi yordam bermoqda.

In January–July 2026, 210,837 cars were sold in Uzbekistan, which is 3.6% less than the result for the same period last year. The market volume decreased by 7,940 cars, according to the Association of Automobile Business of Uzbekistan.
In July, sales amounted to 31,324 cars. This is 4.7% more than in June, but compared to July 2025, the figure decreased by 30%. The negative trend has continued for the fourth consecutive month.
At the same time, the market structure continues to change. UzAuto Motors' share decreased from 81.5% to 74.6% over the year, while ADM's position strengthened from 11.3% to 12.8%. Growth was provided by the Kia, Haval, and Changan brands, and BYD showed the most significant result: its share grew from 5.6% to 10%.
The combined share of Chinese car brands at the end of seven months reached 17.8% against 11.6% a year earlier. In July, Kia and BYD showed the largest share increase – by 1.8 percentage points each, while Haval increased its indicator by 0.4 points.
At the same time, interest in traditional segments is declining. Sales of B-class sedans decreased from 87 thousand to more than 70 thousand cars, and their share decreased from 40% to 34%. Sales of light commercial vehicles also decreased by 9.6% – to 62.8 thousand units.
Against this background, the popularity of compact SUV-B crossovers is growing. In seven months, 47.9 thousand such cars were sold against 37.7 thousand a year earlier, and their share increased to 22.7%.
According to the Association of Automobile Business of Uzbekistan, the market is gradually shifting towards more expensive models, which is facilitated by the development of car loans and the growth of the purchasing power of the population.