Yandex Maps Toshkentda piyodalar marshrutlarining yangi turini – "Yashil" marshrutni joriy qildi. O'zbekiston bunday imkoniyat paydo bo'lgan birinchi davlat bo'ldi. Ushbu variantni tanlashda xizmat ko'proq daraxtlar va soyali joylar orqali o'tadigan yo'lni taklif qiladi.
Marshrutni tuzish uchun algoritm bir nechta omillarni tahlil qiladi: yo'lning uzunligi, ochiq joylar soni, hududning daraxt tojlarining zichligi, o'rtacha harorat va quyoshli hamda soyali joylarning almashinishi.
O'zbekiston poytaxtining ko'kalamzorlashtirish darajasini baholash uchun Yandex Maps mutaxassislari Toshkent daraxtlarining raqamli xaritasini yaratdilar. Buning uchun neyron tarmoq shahar sun'iy yo'ldosh tasvirlarini qayta ishladi va daraxt tojlarining joylashuvi va maydonini aniqladi.
Kompaniya ma'lumotlariga ko'ra, tizim bir-ikki daqiqada 100 km² gacha bo'lgan hududning sun'iy yo'ldosh tasvirini tahlil qila oladi va o'simliklar bilan qoplangan joylarni topa oladi. Sinov ma'lumotlarida aniqlash aniqligi taxminan 90% ni tashkil etdi.
Olingan ma'lumotlar piyodalar ko'chalari, yo'laklari va o'tish joylari haqidagi ma'lumotlar bilan birlashtirildi. Endi foydalanuvchilar metroga, jamoat transporti bekatiga yoki oddiy sayrlar paytida yo'l qurishda "Yashil" marshrutni tanlashlari mumkin.
Kompaniyada ta'kidlanishicha, yashil zonalarni raqamli baholash shahar o'simliklarining piyodalar qulayligiga ta'sirini hisobga olishga yordam beradi. Bunday ma'lumotlar shahar muhitining holatini tahlil qilish, shuningdek, yashil infratuzilmani yanada rivojlantirishni rejalashtirish uchun ham ishlatilishi mumkin.

Yandex Maps Launches "Green" Routes for Pedestrians in Tashkent
The new feature selects paths through greener and potentially cooler areas of the city, considering tree density and temperature.
Yandex Maps has introduced a new type of pedestrian route in Tashkent — the "Green" route. Uzbekistan is the first country where this option has become available. When selecting this option, the service suggests a path that goes through areas with a large number of trees and potentially shaded sections.
To build the route, the algorithm analyzes several factors: path length, number of open spaces, density of tree canopy coverage, average temperature, and alternation of sunny and shaded areas.
To assess the level of greenery in the capital of Uzbekistan, Yandex Maps specialists created a digital map of Tashkent's trees. For this, a neural network processed satellite images of the city and determined the location and area of tree canopies.
According to the company, the system can analyze a satellite image of an area up to 100 km² in one to two minutes and find areas covered with vegetation. The recognition accuracy on test data was about 90%.
The obtained information was combined with data on pedestrian streets, paths, and crossings. Now users can choose a "Green" route when planning a trip to the metro, public transport stops, or during regular walks.
The company notes that digital assessment of green zones helps to consider the impact of urban vegetation on pedestrian comfort. Such data can also be used to analyze the state of the urban environment and plan the further development of green infrastructure.