Bugungi kunda O‘zbekistonning qariyb 1,4 million fuqarosi dunyoning 40 ga yaqin mamlakatida ishlamoqda. Shu bilan birga, mehnat migratsiyasi geografiyasi sezilarli darajada o‘zgarmoqda: MDH mamlakatlari ulushi kamayib, Yevropa va Sharqiy Osiyo tobora jozibador yo‘nalishlarga aylanmoqda. Rossiyada 834,2 ming, Qozog‘istonda 84,4 ming, Turkiyada 72,1 ming, Janubiy Koreyada 46,4 ming O‘zbekistonlik ishlamoqda. Yana 258 mingga yaqin kishi Yevropada mehnat qilmoqda.
O‘zbekiston Markaziy banki xorijiy ishchilarga bo‘lgan talabning yanada o‘sishini kutmoqda. 2030 yilga kelib, aholining qarishi tufayli Yevropada 7,5–10,5 million xodim yetishmasligi mumkin. Ayniqsa, mashinasozlik, yuqori texnologiyali ishlab chiqarish, qurilish, transport, logistika, tibbiyot, IT, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarida mutaxassislar talab qilinadi.
Kadrlar tanqisligi boshqa mintaqalarda ham kuchaymoqda. Yaponiyaga 6–7 milliongacha, Janubiy Koreyaga 1,5 milliongacha, Fors ko‘rfazi mamlakatlariga esa 2,5–3 millionga yaqin ishchi kerak bo‘lishi mumkin. O‘zbekiston uchun bu mehnat migratsiyasi va yuqori haq to‘lanadigan bozorlarga chiqish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

1,4 млн узбекистанцев уже работают за рубежом
Около 1,4 млн граждан Узбекистана сегодня работают почти в 40 странах мира. При этом география трудовой миграции заметно меняется: доля стран СНГ сокращается, а Европа и Восточная Азия становятся все более привлекательными направлениями. В России работают 834,2 тыс. узбекистанцев, в Казахстане — 84,4 тыс., Турции — 72,1 тыс., Южной Корее — 46,4 тыс. Еще около 258 тыс. человек трудятся в Европе.
Центральный банк Узбекистана ожидает дальнейшего роста спроса на иностранных работников. К 2030 году из-за старения населения Европе может не хватать 7,5–10,5 млн сотрудников. Особенно востребованы специалисты в машиностроении, высокотехнологичном производстве, строительстве, транспорте, логистике, медицине, IT, сельском хозяйстве и сфере услуг.
Дефицит кадров усиливается и в других регионах. Японии может потребоваться до 6–7 млн работников, Южной Корее — до 1,5 млн, а странам Персидского залива — около 2,5–3 млн. Для Узбекистана это открывает новые возможности для трудовой миграции и выхода на рынки с более высокой оплатой труда.