Russia va Uzbekistan "Raqamli ko'prik" yaratmoqda: IT-kompaniyalar qo'shma loyihalarni tayyorlamoqda
Rossiyalik dasturchilar O'zbekiston bozoriga chiqadi, muzokaralar esa nafaqat taqdimotlar, balki real shartnomalar bilan yakunlanishi kerak
2026-yil 21-sentabrdan 24-sentabrgacha O'zbekistonda Rossiya IT-kompaniyalarining "Raqamli ko'prik" biznes missiyasi bo'lib o'tadi. Ikki davlat texnologik biznesi vakillari rossiyalik dasturchilarning O'zbekiston bozoriga chiqishi, raqamli yechimlarni joriy etish va qo'shma loyihalarni ishga tushirish masalalarini muhokama qiladilar.
Rossiya delegatsiyasi tarkibiga O'zbekistonda o'z ishtirokini kengaytirishdan manfaatdor IT-kompaniyalar kiradi. O'zbekiston tomonidan davlat tuzilmalari, regulyatorlar, yirik texnologik va sanoat korxonalari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Asosiy maqsad – dasturchilarni potentsial buyurtmachilar bilan bevosita bog'lash va muzokaralardan aniq kelishuvlarga o'tish.
Sanoat, davlat boshqaruvi va biznesni raqamlashtirishga alohida e'tibor qaratiladi. Rossiya kompaniyalari O'zbekistonda ishlashda tartibga solish xususiyatlari va mavjud qo'llab-quvvatlash choralarini ham o'rganishlari mumkin bo'ladi.
Tashkilotchilar "Raqamli ko'prik" ikki davlat o'rtasidagi uzoq muddatli texnologik hamkorlik mexanizmiga aylanishini kutmoqdalar. Tadbir doirasida nafaqat tayyor Rossiya yechimlarini taqdim etish, balki ularni joriy etish bo'yicha yo'l xaritalarini tayyorlash va qo'shma loyihalar bo'yicha kelishuvlarga erishish rejalashtirilgan.

From September 21 to 24, 2026, a business mission of Russian IT companies, "Digital Bridge," will take place in Uzbekistan. Representatives of the technological businesses of the two countries will discuss the entry of Russian developers into the Uzbek market, the implementation of digital solutions, and the launch of joint projects.
The Russian delegation will include IT companies interested in expanding their presence in Uzbekistan. From the Uzbek side, representatives of government agencies, regulators, large technological, and industrial enterprises are expected. The main goal is to directly connect developers with potential customers and move from negotiations to concrete agreements.
Special attention will be paid to the digitalization of industry, public administration, and business. Russian companies will also be able to study the specifics of regulation and available support measures when working in Uzbekistan.
The organizers expect that the "Digital Bridge" will become a mechanism for long-term technological cooperation between the two countries. The event plans not only to present ready-made Russian solutions but also to prepare roadmaps for their implementation and agree on joint projects.