Seulda O'zbekiston va Janubiy Koreya raqamli tibbiyot sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar. Tibbiyot va farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov Seul jamoat salomatligi assotsiatsiyasi prezidenti Pak San Xve va soha ekspertlari bilan uchrashdi.
Muzokaralarning asosiy mavzusi tibbiyot muassasalarini boshqarishni raqamlashtirish bo'ldi. Tomonlar shifoxonalarni loyihalash va jihozlashda Koreyaning Smart Hospital standartlarini qo'llash imkoniyatini, shuningdek, klinik boshqaruvning zamonaviy usullarini va ularni O'zbekiston sharoitlariga moslashtirishni muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida O'zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Hujjat tibbiyotni raqamli transformatsiya qilish, klinikalar boshqaruvi va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish sohasidagi qo'shma loyihalar va tizimli hamkorlik uchun asos bo'lishi kerak.
Seul jamoat salomatligi assotsiatsiyasi 100 dan ortiq akademik va soha ekspertlarini birlashtirgan notijorat tashkilotdir. O'zbekiston milliy sog'liqni saqlash tizimini modernizatsiya qilishni tezlashtirish uchun Koreya tajribasidan foydalanishni rejalashtirmoqda.

В Сеуле Узбекистан и Южная Корея договорились расширить сотрудничество в сфере цифровой медицины. Директор Агентства по развитию медицинской и фармацевтической отрасли Абдулла Азизов встретился с президентом Сеульской ассоциации общественного здравоохранения Пак Сан Хве и экспертами отрасли.
Главной темой переговоров стала цифровизация управления медицинскими учреждениями. Стороны обсудили возможность применения корейских стандартов Smart Hospital при проектировании и оснащении больниц, а также современные методы клинического менеджмента и их адаптацию к условиям Узбекистана.
По итогам встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании. Документ должен стать основой для совместных проектов и системного сотрудничества в области цифровой трансформации медицины, управления клиниками и внедрения современных технологий.
Сеульская ассоциация общественного здравоохранения — некоммерческая организация, объединяющая более 100 академических и отраслевых экспертов. Узбекистан рассчитывает использовать корейский опыт для ускорения модернизации национальной системы здравоохранения.