Aholi banklarga sotgan valyuta sotib olganidan deyarli ikki barobar ko'p bo'ldi, raqamli operatsiyalar ulushi esa o'sishda davom etmoqda
O‘zbekistonda aholining valyuta bozoridagi faolligi sezilarli darajada oshdi. 2026-yil yanvar-iyun oylarida banklarning jismoniy shaxslar bilan operatsiyalarining umumiy aylanmasi 19,1 milliard dollarga yetdi – bu o‘tgan yilga nisbatan 31% yoki 4,5 milliard dollarga ko‘pdir.
Banklar fuqarolardan 12,3 milliard dollarlik xorijiy valyuta sotib oldi, bu kabi operatsiyalar hajmini 35% ga oshirdi. Aholiga valyuta sotish 26% ga o‘sib, 6,8 milliard dollarni tashkil etdi. Shunday qilib, jismoniy shaxslar tomonidan xorijiy valyutaning sof taklifi o‘tgan yilgi 3,7 milliard dollarga nisbatan 5,5 milliard dollarga yetdi.
Operatsiyalarning katta qismi hali ham oddiy ayirboshlash punktlariga to‘g‘ri keladi – 11,2 milliard dollar yoki umumiy aylanmaning 59%. Yana 7,5 milliard dollar masofaviy xizmatlarga, valyuta bankomatlari esa 404 million dollarni ta'minladi. Shu bilan birga, bankomatlar orqali operatsiyalar hajmi birdaniga 61% ga o‘sdi.
Markaziy bank raqamli kanallardagi faollikning oshishini aholining onlayn-banking va tunu kun moliyaviy xizmatlarga kirish imkoniyatlarining kengayishi bilan bog‘laydi. Onlayn operatsiyalar ulushi bir yil ichida biroz kamaydi – 41% dan 39% gacha, ammo ularning mutlaq hajmi o‘sishda davom etdi. Aholi tomonidan valyutaning sof taklifi umumiy aylanmadagi ulushini 26% dan 29% gacha oshirdi.

В Узбекистане заметно выросла активность населения на валютном рынке. За январь–июнь 2026 года общий оборот операций банков с физлицами достиг $19,1 млрд — на 31%, или $4,5 млрд, больше, чем годом ранее.
Банки приобрели у граждан иностранной валюты на $12,3 млрд, увеличив объем таких операций на 35%. Продажи валюты населению выросли на 26% и составили $6,8 млрд. Таким образом, чистое предложение иностранной валюты со стороны физических лиц достигло $5,5 млрд против $3,7 млрд годом ранее.
Большая часть операций по-прежнему приходится на обычные обменные пункты — $11,2 млрд, или 59% общего оборота. Еще $7,5 млрд пришлось на дистанционные сервисы, а валютные банкоматы обеспечили $404 млн. При этом объем операций через банкоматы вырос сразу на 61%.
Центробанк связывает увеличение активности в цифровых каналах с расширением доступа населения к онлайн-банкингу и круглосуточным финансовым сервисам. Доля онлайн-операций за год немного снизилась — с 41% до 39%, однако их абсолютный объем продолжил расти. Чистое предложение валюты населением увеличило свою долю в общем обороте с 26% до 29%.