Aholi banklarga sotgan valyuta sotib olganidan deyarli ikki barobar ko'p bo'ldi, raqamli operatsiyalar ulushi esa o'sishda davom etmoqda
O‘zbekistonda aholining valyuta bozoridagi faolligi sezilarli darajada oshdi. 2026-yil yanvar-iyun oylarida banklarning jismoniy shaxslar bilan operatsiyalarining umumiy aylanmasi 19,1 milliard dollarga yetdi – bu o‘tgan yilga nisbatan 31% yoki 4,5 milliard dollarga ko‘pdir.
Banklar fuqarolardan 12,3 milliard dollarlik xorijiy valyuta sotib oldi, bu kabi operatsiyalar hajmini 35% ga oshirdi. Aholiga valyuta sotish 26% ga o‘sib, 6,8 milliard dollarni tashkil etdi. Shunday qilib, jismoniy shaxslar tomonidan xorijiy valyutaning sof taklifi o‘tgan yilgi 3,7 milliard dollarga nisbatan 5,5 milliard dollarga yetdi.
Operatsiyalarning katta qismi hali ham oddiy ayirboshlash punktlariga to‘g‘ri keladi – 11,2 milliard dollar yoki umumiy aylanmaning 59%. Yana 7,5 milliard dollar masofaviy xizmatlarga, valyuta bankomatlari esa 404 million dollarni ta'minladi. Shu bilan birga, bankomatlar orqali operatsiyalar hajmi birdaniga 61% ga o‘sdi.
Markaziy bank raqamli kanallardagi faollikning oshishini aholining onlayn-banking va tunu kun moliyaviy xizmatlarga kirish imkoniyatlarining kengayishi bilan bog‘laydi. Onlayn operatsiyalar ulushi bir yil ichida biroz kamaydi – 41% dan 39% gacha, ammo ularning mutlaq hajmi o‘sishda davom etdi. Aholi tomonidan valyutaning sof taklifi umumiy aylanmadagi ulushini 26% dan 29% gacha oshirdi.

The population sold almost twice as much currency to banks as it bought, and the share of digital operations continues to grow
In Uzbekistan, the population's activity in the foreign exchange market has significantly increased. From January to June 2026, the total turnover of banks' operations with individuals reached $19.1 billion — 31%, or $4.5 billion, more than a year earlier.
Banks acquired $12.3 billion in foreign currency from citizens, increasing the volume of such operations by 35%. Currency sales to the population grew by 26% and amounted to $6.8 billion. Thus, the net supply of foreign currency from individuals reached $5.5 billion, compared to $3.7 billion a year earlier.
Most operations still occur at traditional exchange offices — $11.2 billion, or 59% of the total turnover. Another $7.5 billion came from remote services, and currency ATMs accounted for $404 million. At the same time, the volume of operations through ATMs increased by 61%.
The Central Bank attributes the increased activity in digital channels to the expansion of public access to online banking and 24/7 financial services. The share of online operations slightly decreased over the year — from 41% to 39%, but their absolute volume continued to grow. The net currency supply by the population increased its share in the total turnover from 26% to 29%.