Uzbekistonda mobil bank ilovalarida foydalanuvchilarni ro'yxatdan o'tkazish qoidalari yangilandi. Endi akkaunt yaratish va bank kartasini ulash uchun nafaqat mijozning o'ziga, balki uning yaqin qarindoshiga rasmiylashtirilgan telefon raqamidan ham foydalanishga ruxsat beriladi. Tegishli o'zgarishlar Adliya vazirligi tomonidan 2026-yil 14-avgustda ro'yxatga olindi.
Ro'yxatga ota-onalar, aka-ukalar, opa-singillar, farzandlar va turmush o'rtoqlar, shuningdek, turmush o'rtog'ining qarindoshlari kiritildi. Qarindoshlik haqidagi ma'lumotlar davlat axborot tizimi orqali avtomatik ravishda tekshiriladi. Bu oila a'zosiga ro'yxatdan o'tgan telefon raqamidan foydalanadigan odamlarga bank xizmatlaridan foydalanishni soddalashtirishi kerak.
Shu bilan birga, banklar mobil ilovalarning himoyasini kuchaytirishga majbur bo'ldilar. Ma'lum bir summaga pul o'tkazmalari uchun qo'shimcha kod bilan tasdiqlash talab qilinishi mumkin. Zararli dasturiy ta'minot yoki smartfonga masofaviy kirish aniqlanganda, foydalanuvchi nafaqat SMS, balki PUSH-xabarnoma ham oladi.
O'zgarishlar yangi qurilmadan kirishga ham ta'sir qildi: ulangan kartalar vaqtincha bloklanadi va ularni qayta faollashtirish uchun kod bilan tasdiqlash talab qilinadi. Bundan tashqari, pul o'tkazishda ilova oluvchining ism-sharifini ko'rsatadi, uning shaxsiy ma'lumotlarining bir qismini yashiradi.

В Узбекистане обновили правила регистрации пользователей в мобильных банковских приложениях. Теперь для создания аккаунта и привязки банковской карты разрешено использовать номер телефона, оформленный не только на самого клиента, но и на его близкого родственника. Соответствующие изменения Министерство юстиции зарегистрировало 14 августа 2026 года.
В перечень вошли родители, братья, сестры, дети и супруги, а также родственники супруга. Информация о родстве будет автоматически проверяться через государственную информационную систему. Это должно упростить доступ к банковским сервисам людям, которые используют номер телефона, зарегистрированный на члена семьи.
Одновременно банки обязали усилить защиту мобильных приложений. Для переводов на определенную сумму может потребоваться дополнительное подтверждение кодом. При обнаружении вредоносного ПО или удаленного доступа к смартфону пользователь получит не только SMS, но и PUSH-уведомление.
Изменения затронули и вход с нового устройства: привязанные карты будут временно заблокированы, а для их повторной активации потребуется подтверждение кодом. Кроме того, при переводе денег приложение будет показывать имя и фамилию получателя, скрывая часть его персональных данных.