O‘zbekiston kichik va mikro GESlar rivojlanishini tezlashtiradi: 2030-yilga qadar ularning umumiy quvvatini 204,8 MVtga, yillik ishlab chiqarishni esa 620 million kVt·soatga yetkazish rejalashtirilgan. Prezident Shavkat Mirziyoyev xususiy investorlarni faolroq jalb qilish va loyihalarni amalga oshirishni soddalashtirishni topshirdi.
Amaldagi dastur doirasida umumiy quvvati 164 MVt bo‘lgan 3000 ga yaqin stansiya qurish ko‘zda tutilgan. Hozirda 41,6 MVt quvvatga ega 64 ta ob'ekt ishlamoqda, biroq faqat 932 ta loyiha uchun investorlar aniqlangan.
Biznesning qiziqishini oshirish uchun auktsionlarda nafaqat loyihaning boshlang‘ich narxini, balki elektr energiyasining minimal tarifini ham belgilash rejalashtirilmoqda. 100 kVt gacha quvvatga ega mikro GESlar uchun qurilish tartib-qoidalarini soddalashtirish, 50 kVt gacha bo‘lgan ob'ektlar uchun esa bir qator ekspertizalar va qurilish nazoratini bekor qilish ko‘zda tutilgan.
Kanallarga alohida e'tibor qaratiladi: mamlakat daryo va kanallarining umumiy uzunligi 173 ming km dan oshadi, shuning uchun hukumat ularni inventarizatsiya qilish va gidroenergetika uchun yangi maydonlar topish niyatida.
2030-yilga qadar yangi quvvatlar 350 ming xonadonni elektr energiyasi bilan ta'minlashi, tabiiy gazning yillik iste'molini 187 million kubometrga kamaytirishi va 311 ming tonna CO₂ chiqindilarining oldini olishi kerak. Shu bilan birga, kichik GESlar uchun uskunaning qariyb 90% hozircha import qilinmoqda, shuning uchun hukumat uni mamlakat ichida ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda.

Узбекистан построит почти 3000 малых ГЭС и доведет их мощность до 205 МВт к 2030 году
Страна рассчитывает получать от малой гидроэнергетики 620 млн кВт·ч «зеленой» электроэнергии ежегодно, обеспечив ею 350 тыс. домохозяйств и сократив расход газа.
Узбекистан ускорит развитие малой и микроГЭС: к 2030 году их совокупную мощность планируется довести до 204,8 МВт, а ежегодную выработку — до 620 млн кВт·ч. Президент Шавкат Мирзиёев поручил активнее привлекать частных инвесторов и упростить реализацию проектов.
В рамках действующей программы предусмотрено строительство около 3000 станций общей мощностью 164 МВт. Сейчас работают 64 объекта мощностью 41,6 МВт, однако инвесторы определены только для 932 проектов.
Для повышения интереса бизнеса на аукционах хотят устанавливать не только стартовую цену проекта, но и минимальный тариф на электроэнергию. Для микроГЭС мощностью до 100 кВт планируется упростить процедуры строительства, а для объектов до 50 кВт — отменить ряд экспертиз и строительный надзор.
Отдельное внимание уделят каналам: протяженность рек и каналов страны превышает 173 тыс. км, поэтому власти намерены провести их инвентаризацию и найти новые площадки для гидроэнергетики.
К 2030 году новые мощности должны обеспечить электроэнергией 350 тыс. домохозяйств, сократить ежегодное потребление природного газа на 187 млн кубометров и предотвратить выбросы 311 тыс. тонн CO₂. При этом около 90% оборудования для малых ГЭС пока импортируется, поэтому власти рассчитывают наладить его производство внутри страны.