O'zbekiston va Ozarbayjon o'zaro savdoni sezilarli darajada oshirish va 2030 yilga borib tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda O'zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning Ozarbayjon elchisi Rashad Mammadov bilan uchrashuvida so'z bordi.
2025 yilda ikki mamlakat o'rtasidagi savdo hajmi 307,3 million dollarni tashkil etdi, bu avvalgi yilga nisbatan 14,6% ga ko'pdir. 2026 yil yanvar-iyun oylarida bu ko'rsatkich 170,3 million dollarga yetdi va yillik hisobda 30,8% o'sishni ko'rsatdi.
Tomonlar savdo-investitsiya hamkorligini kengaytirish bo'yicha yangi hujjatlarni, jumladan, avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo'yicha "Yo'l xaritasi"ni tayyorlamoqda. Shuningdek, o'zaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga oshirish bo'yicha maxsus dastur ko'rib chiqilmoqda.
Yana bir yo'nalish hududlar va biznes o'rtasidagi to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni rivojlantirish bo'ladi. Buning uchun 22 avgust kuni Toshkentda IV O'zbekiston-Ozarbayjon hududlararo forumi bo'lib o'tadi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha tomonlar savdo va investitsiya loyihalari ustida ishlarni faollashtirish, shuningdek, hududlararo iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.

Uzbekistan and Azerbaijan plan to significantly increase mutual trade and bring trade turnover to $1 billion by 2030. This was discussed at a meeting between the Minister of Investments, Industry and Trade of Uzbekistan, Laziz Kudratov, and the Ambassador of Azerbaijan, Rashad Mammadov.
In 2025, the volume of trade between the two countries amounted to $307.3 million, which is 14.6% more than the previous year. In January–June 2026, it reached $170.3 million, showing a growth of 30.8% year-on-year.
The parties are preparing new documents to expand trade and investment cooperation, including a "Roadmap" for the implementation of previously reached agreements. A special program to increase mutual trade turnover to $1 billion is also being considered.
Another direction will be the development of direct ties between regions and businesses. To this end, the IV Uzbek-Azerbaijani Interregional Forum will be held in Tashkent on August 22.
Following the meeting, the parties agreed to intensify work on trade and investment projects, as well as expand interregional economic cooperation.