O'zbekiston va Ozarbayjon o'zaro savdoni sezilarli darajada oshirish va 2030 yilga borib tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda O'zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning Ozarbayjon elchisi Rashad Mammadov bilan uchrashuvida so'z bordi.
2025 yilda ikki mamlakat o'rtasidagi savdo hajmi 307,3 million dollarni tashkil etdi, bu avvalgi yilga nisbatan 14,6% ga ko'pdir. 2026 yil yanvar-iyun oylarida bu ko'rsatkich 170,3 million dollarga yetdi va yillik hisobda 30,8% o'sishni ko'rsatdi.
Tomonlar savdo-investitsiya hamkorligini kengaytirish bo'yicha yangi hujjatlarni, jumladan, avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo'yicha "Yo'l xaritasi"ni tayyorlamoqda. Shuningdek, o'zaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga oshirish bo'yicha maxsus dastur ko'rib chiqilmoqda.
Yana bir yo'nalish hududlar va biznes o'rtasidagi to'g'ridan-to'g'ri aloqalarni rivojlantirish bo'ladi. Buning uchun 22 avgust kuni Toshkentda IV O'zbekiston-Ozarbayjon hududlararo forumi bo'lib o'tadi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha tomonlar savdo va investitsiya loyihalari ustida ishlarni faollashtirish, shuningdek, hududlararo iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.

Узбекистан и Азербайджан планируют значительно нарастить взаимную торговлю и довести товарооборот до $1 млрд к 2030 году. Об этом шла речь на встрече министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиза Кудратова с послом Азербайджана Рашадом Мамедовым.
В 2025 году объем торговли между двумя странами составил $307,3 млн, что на 14,6% больше показателя предыдущего года. В январе–июне 2026 года он достиг $170,3 млн, продемонстрировав рост на 30,8% в годовом выражении.
Стороны готовят новые документы для расширения торгово-инвестиционного сотрудничества, включая «Дорожную карту» по реализации ранее достигнутых договоренностей. Также рассматривается специальная программа по увеличению взаимного товарооборота до $1 млрд.
Еще одним направлением станет развитие прямых связей между регионами и бизнесом. Для этого 22 августа в Ташкенте пройдет IV Узбекско-азербайджанский межрегиональный форум.
По итогам встречи стороны договорились активизировать работу над торговыми и инвестиционными проектами, а также расширить межрегиональное экономическое сотрудничество.