O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Xalqaro raqamli texnologiyalar markazi to‘g‘risida"gi Konstitutsiyaviy qonunni imzoladi. Hujjat "Enterprise Uzbekistan" uchun 2100-yilgacha mo‘ljallangan maxsus huquqiy rejimni belgilaydi.
Yangi tartibga solish tizimi investitsiyalar, soliqqa tortish va bojxona masalalari, mehnat munosabatlari, ma’lumotlar va intellektual mulkni himoya qilish, davlat xizmatlari, sun’iy intellekt, ta’lim va innovatsion yechimlarni sinovdan o‘tkazishni qamrab oladi.
Markaz qoidalari Angliya huquqi elementlarini va yetakchi xalqaro moliyaviy markazlar standartlarini hisobga olishi mumkin. Shu bilan birga, kompaniyalarga berilgan imtiyozlar va preferensiyalar ularning amal qilish muddati tugagunga qadar muddatidan oldin bekor qilinishi yoki yomonlashtirilishi mumkin emas.
Hukumat bunday yondashuv O‘zbekistonga xalqaro texnologiya korporatsiyalari, startaplar, tadqiqot tashkilotlari va yuqori malakali mutaxassislarni jalb qilishga yordam berishini kutmoqda.
"Enterprise Uzbekistan"da qonunning qabul qilinishini global biznes uchun bashorat qilinadigan huquqiy muhitni shakllantirish va mamlakatda raqobatbardosh texnologik ekotizimni yaratishning muhim bosqichi deb hisoblashadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал Конституционный закон «О Международном центре цифровых технологий». Документ устанавливает для «Enterprise Uzbekistan» специальный правовой режим, рассчитанный до 2100 года.
Новая система регулирования охватывает инвестиции, налогообложение и таможенные вопросы, трудовые отношения, защиту данных и интеллектуальной собственности, государственные услуги, искусственный интеллект, образование и тестирование инновационных решений.
Правила Центра смогут учитывать элементы английского права и стандарты ведущих международных финансовых центров. При этом предоставленные компаниям льготы и преференции не смогут быть досрочно отменены или ухудшены до окончания установленного срока их действия.
Власти рассчитывают, что такой подход поможет привлечь в Узбекистан международные технологические корпорации, стартапы, исследовательские организации и высококвалифицированных специалистов.
В «Enterprise Uzbekistan» считают принятие закона важным этапом формирования предсказуемой правовой среды для глобального бизнеса и создания в стране конкурентоспособной технологической экосистемы.