Russia Mustaqil Kasaba Uyushmalari Federatsiyasi (FNPR) va Uzbekistan Turizm qo'mitasi Uzbekistan Kasaba Uyushmalari Federatsiyasi ishtirokida turizm sohasida hamkorlik shartnomasini imzoladilar.
Tomonlar Russia va Uzbekistan o'rtasida uyushgan turistik oqimlarni shakllantirish uchun kasaba uyushma tashkilotlarining imkoniyatlaridan foydalanish niyatida. Xususan, kasaba uyushma a'zolari va ularning oilalari uchun maxsus turistik takliflar ishlab chiqish rejalashtirilmoqda.
Asosiy yo'nalishlar oilaviy va bolalar dam olishi, sanatoriy-sog'lomlashtirish va tibbiy sayohatlar, shuningdek, madaniy-ma'rifiy turizm bo'ladi. Russia tomonidan sayohatlarni FNPR ning "Profkurort" sanatoriy-kurort birlashmasi tashkil etadi.
FNPR raisi o'rinbosari Andrey Titov hamkorlik ishchilarga, yoshlarga va mehnat faxriylariga sifatli dam olish, sog'lomlashtirish va madaniy rivojlanish uchun qo'shimcha imkoniyatlar yaratishi kerakligini ta'kidladi.
Uning so'zlariga ko'ra, Russia va Uzbekistan oilaviy va sanatoriy-sog'lomlashtirish turizmi sohasida katta salohiyatga ega. Yangi kelishuvlar turistik almashinuvni kengaytirish va mamlakatlar o'rtasida sayohatlar uchun qo'shimcha imkoniyatlar yaratishga qaratilgan.
Ikki davlatning tegishli tashkilotlari dam olish va sog'lomlashtirish dasturlarini birgalikda ishlab chiqishi va kasaba uyushma a'zolari uchun mavjud turistik yo'nalishlarni kengaytirishi kutilmoqda.

The Federation of Independent Trade Unions of Russia (FNPR) and the Committee for Tourism of Uzbekistan, with the participation of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan, have signed a cooperation agreement in the field of tourism.
The parties intend to use the capabilities of trade union organizations to form organized tourist flows between Russia and Uzbekistan. In particular, it is planned to develop special tourist offers for trade union members and their families.
The main directions will be family and children's recreation, sanatorium-resort and medical trips, as well as cultural and educational tourism. The sanatorium-resort association of the FNPR, "Profkurort," will be responsible for organizing trips from the Russian side.
Andrey Titov, Deputy Chairman of the FNPR, noted that cooperation should provide workers, youth, and labor veterans with additional opportunities for quality recreation, health improvement, and cultural development.
According to him, Russia and Uzbekistan have significant potential in the field of family and sanatorium-resort tourism. The new agreements are designed to expand tourist exchange and create additional travel opportunities between the countries.
It is expected that relevant organizations of the two states will jointly develop recreation and health improvement programs and expand available tourist destinations for trade union members.