Bir necha hafta ichida yangi quduqlar kuniga qo'shimcha 1,7 million kub metr gaz qazib olish imkoniyatini yaratdi
"O'zbekneftgaz" AJ tabiiy gaz qazib olishni ko'paytirish bo'yicha ishlarni kuchaytirmoqda, burg'ulashni, yangi quduqlarni ishga tushirishni, kapital ta'mirlashni va avariyalarning oldini olishni tezlashtirmoqda. Boshqaruv raisi Abdug'ani Sanginov rahbarligida o'tkazilgan ishchi yig'ilishda burg'ulash ishlari, kompressor stansiyalari, energiya ta'minoti va ishlab chiqarish infratuzilmasining holati ko'rib chiqildi.
1-avgustdan 24-avgustgacha kompaniya 11 ta quduqning holatini tahlil qildi. Sakkizta ob'ektda burg'ulash ishlari yakunlandi, ulardan yettitasi allaqachon ishga tushirilgan. Bu kuniga qo'shimcha 1,7 million kub metr gaz qazib olish imkoniyatini yaratdi. Shu bilan birga, bitta quduqda sanoat oqimi olinmadi, yana birining ishga tushirilishi sentyabr oyining boshiga qoldirildi.
Rasm manbasi: "O'zbekneftgaz" AJ
Kapital ta'mirlash alohida ko'rib chiqildi. 24-avgustgacha ishga tushirilishi rejalashtirilgan sakkizta quduqning barchasi sanoat gaz oqimini berdi. Qo'shimcha qazib olish rejalashtirilgan 235 ming kub metrga nisbatan 310 ming kub metrni tashkil etdi.
Avgust oyining oxirigacha "O'zbekneftgaz" yana 11 ta quduqni ishga tushirishni va qo'shimcha 340 ming kub metr gaz olishni rejalashtirmoqda. Rahbariyat, shuningdek, quduqlarni ishga tushirishni quvurlar, uskunalar, kompressor stansiyalari va elektr ta'minotining tayyorligi bilan sinxronlashtirishni talab qildi.
Avariyalarga alohida e'tibor qaratildi. G'azli va Sho'rtan boshqarmalarida ular deyarli qayd etilmadi, ammo boshqa bo'linmalarda avariyalar gaz, kondensat va suyultirilgan gaz qazib olishning kamayishiga olib keldi. Rahbariyatga profilaktika ishlarini tezlashtirish va sovuqlar boshlanishidan oldin ta'mirlashni yakunlash topshirildi.

JSC "Uzbekneftegaz" is intensifying efforts to increase natural gas production by accelerating drilling, commissioning new wells, performing major repairs, and preventing accidents. A working meeting led by Chairman of the Board Abdugani Sanginov reviewed the status of drilling operations, compressor stations, power supply, and production infrastructure.
From August 1 to 24, the company analyzed the condition of 11 wells. Drilling was completed on eight facilities, seven of which have already been commissioned. This created the potential for an additional production of up to 1.7 million cubic meters of gas per day. However, one well did not yield commercial flow, and the commissioning of another was postponed until early September.
Major repairs were considered separately. Of the eight wells planned for commissioning by August 24, all yielded commercial gas flow. Additional production amounted to 310 thousand cubic meters against the planned 235 thousand cubic meters.
By the end of August, "Uzbekneftegaz" intends to commission another 11 wells and obtain an additional 340 thousand cubic meters of gas. The management also demanded synchronization of well commissioning with the readiness of pipelines, equipment, compressor stations, and power supply.
Special attention was paid to accidents. In the Gazli and Shurtan departments, they were practically not recorded, but in other units, accidents led to a decrease in the production of gas, condensate, and liquefied gas. The management was instructed to accelerate preventive work and complete repairs before the onset of cold weather.