2026-yilda O'zbekiston valyuta bozori barqaror bo'lib qolmoqda, Markaziy bank milliy valyuta kursiga bosim belgilarini qayd etmayapti. Bu haqda Markaziy bank raisi o'rinbosari Abror Mirzo Olimov Toshkentda bo'lib o'tgan Silk Road Finance & Technology Forumida ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, makroiqtisodiy va moliyaviy barqarorlik mamlakatning investitsion jozibadorligining asosiy omillaridan biri bo'lib qolmoqda. Pandemiyadan so'ng ikki xonali darajada bo'lgan inflyatsiya asta-sekin pasaymoqda. 2026-yil yakuniga ko'ra, Markaziy bank bu ko'rsatkichni taxminan 6,5% darajasida kutmoqda, kelgusi yilda esa uni maqsadli 5% darajaga yetkazishni rejalashtirmoqda.
Olimov, shuningdek, O'zbekistonning to'liq suzuvchi valyuta kursiga o'tganini ta'kidladi, bu 2026-yilda Xalqaro Valyuta Jamg'armasi tomonidan tan olingan. Endi kurs iqtisodiyotni tashqi shoklarga moslashtirish vositasi bo'lib xizmat qilishi va investorlar uchun bashorat qilinishini oshirishi kerak.
2025-yilda O'zbekiston so'mi dollarga nisbatan birinchi marta taxminan 7% ga mustahkamlandi. Shu bilan birga, joriy yilda regulyator valyuta bozorida sezilarli bosimni kuzatmayapti.
Markaziy bank bank sektorini isloh qilishni davom ettirish niyatida. XVJ va Jahon banki bilan birgalikda o'tkazilgan moliyaviy tizimni kompleks baholashdan so'ng, regulyator talablarni xalqaro "Bazel III" standartlariga yaqinlashtirishni rejalashtirmoqda. Banklar, shuningdek, IFRS xalqaro standartlari bo'yicha to'liq hisobotga o'tadi.
Markaziy bank iqtisodiy o'sish, inflyatsiyaning pasayishi va moslashuvchan valyuta kursining uyg'unligi investorlarning O'zbekistonga bo'lgan ishonchini mustahkamlashi kerak deb hisoblaydi.

В 2026 году валютный рынок Узбекистана остается стабильным, а признаков давления на курс национальной валюты Центральный банк не фиксирует. Об этом заявил заместитель председателя ЦБ Аброр Мирзо Олимов на Silk Road Finance & Technology Forum в Ташкенте.
По его словам, макроэкономическая и финансовая стабильность остается одним из ключевых факторов инвестиционной привлекательности страны. Инфляция, которая после пандемии находилась на двузначном уровне, постепенно снижается. По итогам 2026 года ЦБ ожидает показатель примерно на уровне 6,5%, а в следующем году рассчитывает довести его до целевых 5%.
Олимов также отметил переход Узбекистана к полностью плавающему валютному курсу, который в 2026 году признал Международный валютный фонд. Теперь курс должен выступать инструментом адаптации экономики к внешним шокам и повышать предсказуемость для инвесторов.
В 2025 году узбекский сум впервые укрепился примерно на 7% по отношению к доллару. При этом в текущем году регулятор не наблюдает существенного давления на валютном рынке.
Отдельно ЦБ намерен продолжить реформу банковского сектора. После комплексной оценки финансовой системы, проведенной совместно с МВФ и Всемирным банком, регулятор планирует приблизить требования к международным стандартам «Базель III». Банки также будут переходить на полноценную отчетность по международным стандартам IFRS.
В ЦБ считают, что сочетание экономического роста, снижения инфляции и гибкого валютного курса должно укрепить доверие инвесторов к Узбекистану.