Buxorodagi LEADERS GROUP TEAM kompaniyasi AQSH bozoriga xizmatlar eksportini sezilarli darajada oshirdi. 2026-yilning birinchi yarmida eksport hajmi 1,43 million dollarga yetdi, holbuki 2025-yil davomida bu ko'rsatkich 963,5 ming dollarni tashkil etgan edi.
Kompaniya Amerika transport va logistika biznesi uchun masofaviy BPO-xizmatlariga ixtisoslashgan. U O'zbekiston va boshqa mamlakatlarda markazlarni rivojlantirib, ingliz tilini biladigan mahalliy mutaxassislarni xalqaro mijozlar bilan ishlashga jalb qiladi.
O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, kompaniya tomonidan ko'rsatilgan xizmatlarning umumiy hajmi 2025-yildagi 11,66 milliard so'mdan 2026-yilning dastlabki olti oyida 17,07 milliard so'mga oshgan.
Shu bilan birga, kompaniya xodimlar sonini faol ravishda kengaytirmoqda. Agar 2024-yilda unda atigi bir kishi ishlagan bo'lsa, 2025-yilda xodimlar soni 111 nafarga yetdi. Hozirda jamoa 150 mutaxassisdan iborat.
Kompaniya vakillari Raqamli texnologiyalar vaziriga biznesni yanada kengaytirish, ish o'rinlari sonini va eksport geografiyasini oshirish, shuningdek, BPO-xizmatlari hajmini ko'paytirish rejalari haqida ma'lumot berishdi.
Vazirlikning ta'kidlashicha, bunday markazlarning rivojlanishi yoshlarga xorijiy kompaniyalar bilan ishlash, ingliz tilini takomillashtirish va talab yuqori bo'lgan raqamli ko'nikmalarni egallash imkoniyatini beradi. Shu bilan birga, IT- va BPO-xizmatlarining eksporti mamlakatga keng ko'lamli sanoat infratuzilmasini yaratmasdan, intellektual mehnat hisobiga valyuta tushumlarini oshirish imkonini beradi.

Компания LEADERS GROUP TEAM из Бухары значительно увеличила экспорт услуг на рынок США. В первом полугодии 2026 года объем экспорта достиг $1,43 млн, тогда как за весь 2025 год показатель составлял $963,5 тыс.
Компания специализируется на удаленных BPO-услугах для американского транспортного и логистического бизнеса. Она развивает центры в Узбекистане и других странах, привлекая местных специалистов со знанием английского языка к работе с международными клиентами.
По данным Министерства цифровых технологий Узбекистана, общий объем оказанных компанией услуг вырос с 11,66 млрд сумов в 2025 году до 17,07 млрд сумов всего за первые шесть месяцев 2026 года.
Одновременно компания активно расширяет штат. Если в 2024 году в ней работал всего один человек, то уже в 2025 году численность сотрудников достигла 111. Сейчас команда насчитывает 150 специалистов.
Представители компании рассказали министру цифровых технологий о планах дальнейшего расширения бизнеса, увеличения числа рабочих мест и географии экспорта, а также наращивания объемов BPO-услуг.
В ведомстве отмечают, что развитие подобных центров дает молодежи возможность работать с зарубежными компаниями, совершенствовать английский язык и получать востребованные цифровые навыки. При этом экспорт IT- и BPO-услуг позволяет стране увеличивать валютную выручку за счет интеллектуального труда, не создавая масштабную промышленную инфраструктуру.