Bu miqdor viloyatga avvalgi oʻn yil ichida jalb qilingan xorijiy sarmoyalar hajmiga deyarli teng
Oʻzbekistonning Sirdaryo viloyati 2026-yilda qariyb 2 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda viloyat hokimi Erkinjon Turdimov Gulistonda boʻlib oʻtgan "Sirdaryoda biznes qiling" xalqaro investitsiya forumida maʼlum qildi.
Uning soʻzlariga koʻra, soʻnggi oʻn yil ichida viloyat iqtisodiyotiga qariyb 8 milliard dollar investitsiya yoʻnaltirilgan boʻlib, shundan 2,5 milliard dollardan ortigʻi xorijiy sarmoyalar hisoblanadi. Shunday qilib, 2026-yil natijasi avvalgi oʻn yillikning umumiy koʻrsatkichiga yaqinlashmoqda va oʻtgan yilgi xorijiy investitsiyalar hajmidan 2,2 barobar koʻpdir.
Oʻtgan bir yil ichida Sirdaryo viloyatining sanoat zonalarida umumiy qiymati 1,5 milliard dollar boʻlgan 30 ta loyiha joylashtirildi. Ular qariyb 420 gektar maydonni egalladi. Hokimiyat eng istiqbolli yoʻnalishlar qatoriga energetika, metallurgiya, qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik va kimyo sanoati, mashinasozlik, qurilish materiallari ishlab chiqarish, IT, elektrotexnika va noyob metallarni qazib olishni kiritadi.
Investitsiya forumida 30 dan ortiq delegatsiya va oʻnga yaqin mamlakatdan 300 dan ortiq xorijiy mehmon ishtirok etdi. Ular orasida Xitoy, Russia, Kazakhstan, Tajikistan va Kyrgyzstan vakillari bor edi.
Turdimovning soʻzlariga koʻra, viloyat xorijiy kapitalni jalb qilishni davom ettirish va xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirish niyatida.

The Syrdarya region of Uzbekistan expects to attract about $2 billion in foreign investment in 2026. This was announced by the khokim of the region, Erkinjon Turdimov, at the international investment forum "Do Business in Syrdarya" in Gulistan.
According to him, over the past ten years, about $8 billion in investments have been directed to the region's economy, of which more than $2.5 billion were foreign investments. Thus, the 2026 result is already approaching the total figure of the previous decade and exceeds last year's foreign investment volume by 2.2 times.
Over the past year, 30 projects with a total value of $1.5 billion have been placed in the industrial zones of the Syrdarya region. They occupied about 420 hectares. Among the most promising areas, the authorities name energy, metallurgy, agriculture, textile and chemical industries, mechanical engineering, production of building materials, IT, electrical engineering, and extraction of rare metals.
More than 30 delegations and over 300 foreign guests from about ten countries took part in the investment forum. Among them were representatives from China, Russia, Kazakhstan, Tajikistan, and Kyrgyzstan.
According to Turdimov, the region intends to continue attracting foreign capital and expanding cooperation with foreign companies.