Bu miqdor viloyatga avvalgi oʻn yil ichida jalb qilingan xorijiy sarmoyalar hajmiga deyarli teng
Oʻzbekistonning Sirdaryo viloyati 2026-yilda qariyb 2 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda viloyat hokimi Erkinjon Turdimov Gulistonda boʻlib oʻtgan "Sirdaryoda biznes qiling" xalqaro investitsiya forumida maʼlum qildi.
Uning soʻzlariga koʻra, soʻnggi oʻn yil ichida viloyat iqtisodiyotiga qariyb 8 milliard dollar investitsiya yoʻnaltirilgan boʻlib, shundan 2,5 milliard dollardan ortigʻi xorijiy sarmoyalar hisoblanadi. Shunday qilib, 2026-yil natijasi avvalgi oʻn yillikning umumiy koʻrsatkichiga yaqinlashmoqda va oʻtgan yilgi xorijiy investitsiyalar hajmidan 2,2 barobar koʻpdir.
Oʻtgan bir yil ichida Sirdaryo viloyatining sanoat zonalarida umumiy qiymati 1,5 milliard dollar boʻlgan 30 ta loyiha joylashtirildi. Ular qariyb 420 gektar maydonni egalladi. Hokimiyat eng istiqbolli yoʻnalishlar qatoriga energetika, metallurgiya, qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik va kimyo sanoati, mashinasozlik, qurilish materiallari ishlab chiqarish, IT, elektrotexnika va noyob metallarni qazib olishni kiritadi.
Investitsiya forumida 30 dan ortiq delegatsiya va oʻnga yaqin mamlakatdan 300 dan ortiq xorijiy mehmon ishtirok etdi. Ular orasida Xitoy, Russia, Kazakhstan, Tajikistan va Kyrgyzstan vakillari bor edi.
Turdimovning soʻzlariga koʻra, viloyat xorijiy kapitalni jalb qilishni davom ettirish va xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirish niyatida.

Сырдарьинская область Узбекистана рассчитывает привлечь в 2026 году около $2 млрд иностранных инвестиций. Об этом сообщил хоким региона Эркинжон Турдимов на международном инвестиционном форуме «Ведите бизнес в Сырдарье» в Гулистане.
По его словам, за последние десять лет в экономику области было направлено около $8 млрд инвестиций, из которых более $2,5 млрд составили иностранные вложения. Таким образом, результат 2026 года уже приближается к суммарному показателю предыдущего десятилетия и в 2,2 раза превышает объем иностранных инвестиций прошлого года.
За последний год в промышленных зонах Сырдарьинской области разместили 30 проектов общей стоимостью $1,5 млрд. Они заняли около 420 гектаров. В числе наиболее перспективных направлений власти называют энергетику, металлургию, сельское хозяйство, текстильную и химическую промышленность, машиностроение, производство стройматериалов, IT, электротехнику и добычу редких металлов.
В инвестиционном форуме приняли участие более 30 делегаций и свыше 300 зарубежных гостей примерно из десяти стран. Среди них представители Китая, России, Казахстана, Таджикистана и Кыргызстана.
По словам Турдимова, регион намерен продолжать привлечение зарубежного капитала и расширять сотрудничество с иностранными компаниями.