O'zbekistonda yetti oyda to'lov terminallari orqali 387 trln so'm o'tkazildi
Avgust oyi boshiga qadar mamlakatda qariyb 75,7 mln bank kartalari mavjud edi. O‘zbekiston Markaziy banki ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil yanvar-iyul oylarida to‘lov terminallari orqali aylanma 387,35 trln so‘mga yetdi.
Mamlakatda jami 453,5 mingga yaqin to‘lov terminali, shuningdek, 47 ming bankomat va infokiosk o‘rnatilgan.
Operatsiyalar hajmi bo‘yicha “Aloqabank” yetakchilik qilmoqda – 41 trln so‘mdan ortiq, yoki umumiy aylanmaning 10,6%. Ikkinchi o‘rinni NBU 32,2 trln so‘m (8,3%) bilan, uchinchi o‘rinni TBC Bank 25,2 trln so‘m (6,5%) bilan egalladi.
Rasm manbasi: uzdaily
Kuchli o‘nlikka shuningdek, “Hamkorbank”, “Ipak Yo‘li bank”, Uzum Bank, “Ipoteka-bank”, “Xalq banki”, “Mikrokreditbank” va “Agrobank” kirdi.
Chiqarilgan kartalar soni bo‘yicha “Xalq banki” yetakchilik qilmoqda – 12,1 mln dan ortiq. Keyingi o‘rinlarda Uzum Bank 7,2 mln karta va “Agrobank” 6,8 mln karta bilan joylashgan.
Eng yirik to‘lov terminallari tarmog‘iga “Hamkorbank” ega – 68 mingdan ortiq qurilma. Bankomatlar va infokiosklar soni bo‘yicha birinchi o‘rinni “Xalq banki” egallaydi – 3,1 mingdan ortiq qurilma.

К началу августа в стране насчитывалось почти 75,7 млн банковских карт. За январь–июль 2026 года оборот через платежные терминалы достиг 387,35 трлн сумов, сообщает Центральный банк Узбекистана.
Всего в стране установлено около 453,5 тыс. платежных терминалов, а также 47 тыс. банкоматов и инфокиосков.
По объему операций лидирует «Алокабанк» — более 41 трлн сумов, или 10,6% общего оборота. Второе место занимает НБУ с 32,2 трлн сумов (8,3%), третье — TBC Bank с 25,2 трлн сумов (6,5%).
В десятку также вошли «Хамкорбанк», «Ипак Йули банк», Uzum Bank, «Ипотека-банк», «Халк банки», «Микрокредитбанк» и «Агробанк».
По количеству выпущенных карт лидирует «Халк банки» — более 12,1 млн. Далее идут Uzum Bank с 7,2 млн карт и «Агробанк» с 6,8 млн.
Самую крупную сеть платежных терминалов имеет «Хамкорбанк» — свыше 68 тыс. устройств. По числу банкоматов и инфокиосков первое место занимает «Халк банки» — более 3,1 тыс. устройств.