O'zbekistonda yetti oyda to'lov terminallari orqali 387 trln so'm o'tkazildi
Avgust oyi boshiga qadar mamlakatda qariyb 75,7 mln bank kartalari mavjud edi. O‘zbekiston Markaziy banki ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil yanvar-iyul oylarida to‘lov terminallari orqali aylanma 387,35 trln so‘mga yetdi.
Mamlakatda jami 453,5 mingga yaqin to‘lov terminali, shuningdek, 47 ming bankomat va infokiosk o‘rnatilgan.
Operatsiyalar hajmi bo‘yicha “Aloqabank” yetakchilik qilmoqda – 41 trln so‘mdan ortiq, yoki umumiy aylanmaning 10,6%. Ikkinchi o‘rinni NBU 32,2 trln so‘m (8,3%) bilan, uchinchi o‘rinni TBC Bank 25,2 trln so‘m (6,5%) bilan egalladi.
Rasm manbasi: uzdaily
Kuchli o‘nlikka shuningdek, “Hamkorbank”, “Ipak Yo‘li bank”, Uzum Bank, “Ipoteka-bank”, “Xalq banki”, “Mikrokreditbank” va “Agrobank” kirdi.
Chiqarilgan kartalar soni bo‘yicha “Xalq banki” yetakchilik qilmoqda – 12,1 mln dan ortiq. Keyingi o‘rinlarda Uzum Bank 7,2 mln karta va “Agrobank” 6,8 mln karta bilan joylashgan.
Eng yirik to‘lov terminallari tarmog‘iga “Hamkorbank” ega – 68 mingdan ortiq qurilma. Bankomatlar va infokiosklar soni bo‘yicha birinchi o‘rinni “Xalq banki” egallaydi – 3,1 mingdan ortiq qurilma.

By early August, there were almost 75.7 million bank cards in the country. From January to July 2026, the turnover through payment terminals reached 387.35 trillion soums, according to the Central Bank of Uzbekistan.
A total of about 453.5 thousand payment terminals, as well as 47 thousand ATMs and info kiosks, are installed in the country.
"Aloqabank" leads in terms of transaction volume — over 41 trillion soums, or 10.6% of the total turnover. NBU ranks second with 32.2 trillion soums (8.3%), and TBC Bank is third with 25.2 trillion soums (6.5%).
The top ten also included "Hamkorbank", "Ipak Yuli Bank", Uzum Bank, "Ipoteka-bank", "Xalq Banki", "Mikrokreditbank" and "Agrobank".
"Xalq Banki" leads in the number of cards issued — over 12.1 million. It is followed by Uzum Bank with 7.2 million cards and "Agrobank" with 6.8 million.
"Hamkorbank" has the largest network of payment terminals — over 68 thousand devices. In terms of the number of ATMs and info kiosks, "Xalq Banki" ranks first — over 3.1 thousand devices.