Toshkent, Uzbekistan. Uzbekistan maktablari oktyabr oyi oxirigacha 1350 ta kompyuter sinflari to'plami va elektron doskalarni oladi. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yig'ilishida Maktabgacha va maktab ta'limi vaziri E'zozxon Karimova ma'lum qildi. Dastlab, 2026 yil oxirigacha 1000 ta kompyuter sinfi yaratish va 6300 ta elektron doska o'rnatish rejalashtirilgan edi.
Kompyuter sinflarini jihozlash uchun davlat byudjetida 250 mlrd so'm, yana 100 mlrd so'm elektron doskalar sotib olishga yo'naltirilgan. Shu bilan birga, deputatlar birinchi yarim yillik hisobotida bitta ham yaratilgan sinf yoki o'rnatilgan doska ko'rsatilmaganiga e'tibor qaratdilar – o'sha paytga qadar vazirlik faqat tender jarayonlarini o'tkazishga ulgurgan edi. Ekspertizadan so'ng, kompyuter to'plamlari sonini 1000 tadan 1350 taga oshirish, avvalgi byudjetni saqlab qolish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Elektron doskalarni sotib olishda ham qiyinchiliklar yuzaga keldi. 12 iyulda e'lon qilingan birinchi tender g'olibni aniqlashga imkon bermadi, shuning uchun 10 avgustda vazirlik takroriy savdolarni boshladi. Hukumat ularning yakunlanishidan so'ng barcha uskunalarni oktyabr oyi oxirigacha maktablarga sotib olish va yetkazib berishni rejalashtirmoqda. Infrastrukturani keng ko'lamli yangilash zarurati shundan iboratki, 1 may holatiga ko'ra, mamlakat maktablarining 69%ida Wi-Fi yo'q edi, taxminan 5000 ta kompyuter sinfi eskirgan, yana taxminan 2000 ta maktabda bunday sinflar umuman yo'q edi.

Tashkent, Uzbekistan. Schools in Uzbekistan will receive 1350 sets of computer classrooms and interactive whiteboards by the end of October. This was announced by the Minister of Preschool and School Education, E'zozkhon Karimova, at a meeting of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. Initially, it was planned to create 1000 computer classrooms and install 6300 interactive whiteboards by the end of 2026.
250 billion soums have been allocated from the state budget for equipping computer classrooms, and another 100 billion soums have been directed towards purchasing interactive whiteboards. However, deputies noted that the first half-year report did not indicate any created classrooms or installed whiteboards – by that time, the ministry had only managed to conduct tender procedures. After expert review, it was decided to increase the number of computer sets from 1000 to 1350, while maintaining the previous budget.
Difficulties also arose with the purchase of interactive whiteboards. The first tender, announced on July 12, failed to determine a winner, so on August 10, the ministry launched a repeat tender. Authorities expect to purchase and deliver all equipment to schools by the end of October after its completion. The need for a large-scale infrastructure update is due to the fact that as of May 1, Wi-Fi was absent in 69% of the country's schools, about 5000 computer classrooms were outdated, and approximately 2000 schools did not have such classrooms at all.