Toshkent, Uzbekistan. Uzbekistan maktablari oktyabr oyi oxirigacha 1350 ta kompyuter sinflari to'plami va elektron doskalarni oladi. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yig'ilishida Maktabgacha va maktab ta'limi vaziri E'zozxon Karimova ma'lum qildi. Dastlab, 2026 yil oxirigacha 1000 ta kompyuter sinfi yaratish va 6300 ta elektron doska o'rnatish rejalashtirilgan edi.
Kompyuter sinflarini jihozlash uchun davlat byudjetida 250 mlrd so'm, yana 100 mlrd so'm elektron doskalar sotib olishga yo'naltirilgan. Shu bilan birga, deputatlar birinchi yarim yillik hisobotida bitta ham yaratilgan sinf yoki o'rnatilgan doska ko'rsatilmaganiga e'tibor qaratdilar – o'sha paytga qadar vazirlik faqat tender jarayonlarini o'tkazishga ulgurgan edi. Ekspertizadan so'ng, kompyuter to'plamlari sonini 1000 tadan 1350 taga oshirish, avvalgi byudjetni saqlab qolish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Elektron doskalarni sotib olishda ham qiyinchiliklar yuzaga keldi. 12 iyulda e'lon qilingan birinchi tender g'olibni aniqlashga imkon bermadi, shuning uchun 10 avgustda vazirlik takroriy savdolarni boshladi. Hukumat ularning yakunlanishidan so'ng barcha uskunalarni oktyabr oyi oxirigacha maktablarga sotib olish va yetkazib berishni rejalashtirmoqda. Infrastrukturani keng ko'lamli yangilash zarurati shundan iboratki, 1 may holatiga ko'ra, mamlakat maktablarining 69%ida Wi-Fi yo'q edi, taxminan 5000 ta kompyuter sinfi eskirgan, yana taxminan 2000 ta maktabda bunday sinflar umuman yo'q edi.

Узбекистан оснастит школы 1350 новыми компьютерными классами
Оборудование и электронные доски должны поступить в учебные заведения до конца октября, несмотря на задержки с проведением тендеров.
Ташкент, Узбекистан. Школы Узбекистана до конца октября получат 1350 комплектов компьютерных классов и электронные доски. Об этом заявила министр дошкольного и школьного образования Эъзозхон Каримова на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса. Изначально до конца 2026 года планировалось создать 1000 компьютерных классов и установить 6300 электронных досок.
На оснащение компьютерных классов в государственном бюджете предусмотрено 250 млрд сумов, еще 100 млрд сумов направлено на закупку электронных досок. При этом депутаты обратили внимание, что в отчете за первое полугодие не было указано ни одного созданного класса или установленной доски — к тому моменту министерство успело провести лишь тендерные процедуры. После экспертизы было принято решение увеличить количество компьютерных комплектов с 1000 до 1350, сохранив прежний бюджет.
С закупкой электронных досок также возникли сложности. Первый тендер, объявленный 12 июля, не позволил определить победителя, поэтому 10 августа министерство запустило повторные торги. Власти рассчитывают после их завершения закупить и доставить все оборудование в школы до конца октября. Необходимость масштабного обновления инфраструктуры связана с тем, что на 1 мая Wi-Fi отсутствовал в 69% школ страны, около 5000 компьютерных классов устарели, а еще примерно в 2000 школ таких классов вообще не было.