“Toshkent metropoliteni” delegatsiyasi Shanxay metropoliteni va Xitoyning tegishli korxonalariga tashrif buyurib, zamonaviy texnologiyalarni va ularni poytaxt metrosiga joriy etish imkoniyatlarini o‘rgandi.
Ish safari davomida mutaxassislar platformali surma eshiklar, zamonaviy liftlar va eskalatorlar, ventilyatsiya tizimlari, shuningdek, tunnellarga xizmat ko‘rsatish uchun maxsus texnika – AGM-drezinalar bilan tanishdilar. Uskunalarning energiya samaradorligi, yo‘lovchilar xavfsizligi va texnik xizmat ko‘rsatish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbek delegatsiyasi Shanxay metropoliteni loyihalash institutiga ham tashrif buyurib, u yerda infratuzilmani loyihalash, muhandislik yechimlari va zamonaviy metro tizimlarini rivojlantirish masalalarini muhokama qildi. Shanxay metropolitenining o‘zida mutaxassislar poyezdlar harakatini tashkil etish, yo‘lovchilar oqimini boshqarish, infratuzilmadan foydalanish va xavfsizlik tizimlarini o‘rganmoqdalar.
Safar yakunlari bo‘yicha olingan Xitoy tajribasini Toshkent metropolitenini yanada rivojlantirishda qo‘llash rejalashtirilgan. Rasmiylar zamonaviy texnologiyalar hisobiga yo‘lovchilar xavfsizligi va qulayligini oshirish, ob’ektlardan foydalanishni yaxshilash va energiya sarfini kamaytirishni kutmoqdalar.

A delegation from "Tashkent Metro" visited the Shanghai Metro and relevant enterprises in China to study modern technologies and the possibilities of their implementation in the capital's subway system.
During the working trip, specialists are familiarizing themselves with platform sliding doors, modern elevators and escalators, ventilation systems, as well as special equipment for tunnel maintenance – AGM railcars. Special attention is paid to the energy efficiency of equipment, passenger safety, and technical maintenance issues.
The Uzbek delegation also visited the Shanghai Metro Design Institute, where they discussed infrastructure design, engineering solutions, and the development of modern metro systems. At the Shanghai Metro itself, specialists are studying train movement organization, passenger flow management, infrastructure operation, and safety systems.
Based on the results of the trip, the acquired Chinese experience is planned to be used in the further development of the Tashkent Metro. The authorities expect to enhance passenger safety and comfort, improve facility operation, and reduce energy consumption through modern technologies.