O'zbekistonda yangi AESni joylashtirish sxemasi tasdiqlandi. Yangi energetika obyekti "Rosatom" ishtirokida quriladi. Bu haqda O'zbekiston Atom energiyasini rivojlantirish agentligi (O'zatom) matbuot xizmati xabar berdi.
Ilmiy-texnik kengash tanlangan maydonda o'tkazilgan muhandislik tadqiqotlari natijalarini ko'rib chiqdi, ular loyiha hujjatlariga asos bo'ladi va ob'ektning yuqori darajadagi xavfsizligini ta'minlaydi. ASMMni Jizzax viloyatining Forish tumanida joylashtirish sxemasi tasdiqlandi, bu loyihani mintaqaviy ehtiyojlarga samarali moslashtirish va elektr energiyasi ishlab chiqarishni optimallashtirish imkonini beradi.
Rossiya loyihasi bo'yicha atom elektr stansiyasini qurish bo'yicha shartnoma 2024-yil may oyida imzolangan. Stansiyaning rejalashtirilgan quvvati - 330 MVt. AES har biri 55 MVt quvvatga ega bo'lgan oltita RITM-200N reaktori bilan jihozlanadi. Qurilishning bosh pudratchisi "Rosatom" hisoblanadi. Stansiya qurilishiga mahalliy kompaniyalar ham jalb etiladi.
Qurilish uchun tanlangan maydon allaqachon tekshiruvdan o'tgan va uning xavfsizligi tasdiqlangan. AES qurilishiga ruxsatnomani 2026-yil boshida olish rejalashtirilgan.
Avvalroqwww1.ru xabar berganidek, RITM-200N reaktorlari O'zbekistonning birinchi atom elektr stansiyasiga asosbo'ladi.

Схему размещения новой АЭС утвердили в Узбекистане. Новый энергетический объект построят с участием Росатома. Об этом сообщила пресс-служба Агентства по развитию атомной энергии Узбекистана (Узатом).
Научно-технический совет рассмотрел результаты инженерных исследований, проведенных на выбранной площадке, которые лягут в основу проектной документации и обеспечат высокий уровень безопасности объекта. Утверждена схема размещения АСММ в Фаришском районе Джизакской области, что позволит эффективно адаптировать проект к региональным потребностям и оптимизировать производство электроэнергии.
Контракт на строительство атомной электростанции по российскому проекту заключили в мае 2024 года. Запланированная мощность станции — 330 МВт. АЭС оснастят шестью реакторами РИТМ-200Н мощностью 55 МВт каждый. Генподрядчиком строительства выступает Росатом. К возведению станции будут привлечены и местные компании.
Выбранная площадка для строительства уже прошла исследование, и ее безопасность подтвердили. Разрешение на строительство АЭС планируется получить в начале 2026 года.
Ранее www1.ru сообщал, что реакторы РИТМ-200Н лягут в основу первой атомной электростанции Узбекистана.