Rosatom kompaniyasi 2025-yil oxirigacha O‘zbekistonda kichik atom elektr stansiyasi (AES) loyiha hujjatlarini ishlab chiqadi va taqdim etadi. Bu haqda davlat korporatsiyasi matbuot xizmati xabar bermoqda.
AES qurilishi, arxiv fotosurati
Hozirda maydonchada muhandislik tadqiqotlari, loyihalashtirish va qurilish-montaj bazasini qurish ishlari olib borilmoqda. 2025-yil oxirigacha kichik quvvatli AES uchun loyiha hujjatlari ishlab chiqiladi va o‘zbekistonlik buyurtmachiga ko‘rib chiqish uchun yuboriladi.
Rosatom matbuot xizmati
Rosatom bosh direktori Aleksey Lixachev qurilishning boshlanishiga bag‘ishlangan tantanali marosimda loyihani amalga oshirishda yangi bosqich boshlanganini aytdi.
Mamlakatdagi birinchi AES qurilishi bo‘yicha shartnoma 2024-yil 27-mayda imzolangan. U har biri 55 MVt quvvatga ega bo‘lgan oltita reaktordan iborat bo‘ladi. Qurilishda mahalliy kompaniyalar ishtirok etadi. Rosatom atom stansiyasining xizmat qilish muddati kamida 60 yil bo‘lishini va’da qilmoqda.

Компания Росатом к концу 2025 года разработает и предоставит проектную документацию малой атомной электростанции (АЭС) в Узбекистане. Об этом соощает пресс-служба госкорпорации.
Сейчас на площадке ведутся работы по инженерным изысканиям, проектирование и сооружение строительно-монтажной базы. До конца 2025 года будет разработана и направлена на рассмотрение узбекскому заказчику проектная документация для АЭС малой мощности.
Генеральный директор Росатома Алексей Лихачев во время торжественной церемонии, которая была приурочена к началу строительства, заявил, что начался новый этап по реализации проекта.
Контракт на строительство первой в стране АЭС был подписан 27 мая 2024 года. Она будет состоять из шести реакторов по 55 МВт каждый. В строительстве будут участвовать местные компании. Росатом обещает, что срок службы атомной станции составит минимум 60 лет.