O'zbekistonda sun'iy intellekt texnologiyalari hisobiga qurilish materiallari tannarxini 5-10 foizga kamaytirish rejalashtirilgan; yaqin ikki yil ichida korxonalarni modernizatsiya qilish uchun 100 milliard so'm ajratiladi.
O'zbekistonda qurilish materiallari ishlab chiqarishni raqamlashtirish bo'yicha chora-tadbirlar taqdim etildi. 20-noyabr kuni prezident Shavkat Mirziyoyev huzuridagi yig'ilishda sun'iy intellekt va avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlarini joriy etish orqali mahsulot tannarxini 5-10 foizga kamaytirish taklif etildi. Ushbu yechimlar ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirishi va sohani modernizatsiya qilishni tezlashtirishi kutilmoqda.
Korxonalarni qo'llab-quvvatlash uchun yaqin ikki yil ichida 100 milliard so'm yo'naltiriladi. Mablag'lar ishlab chiqarish jarayonlariga raqamli texnologiyalarni joriy etayotgan kompaniyalar uchun mo'ljallangan.
Energiya samaradorligini oshirish ham alohida muhokama qilindi: 34 ta ishlab chiqarishda energiya auditi yoqilg'i sarfini kamaytirishni allaqachon tasdiqladi. Kelgusi yilda energiyani tejaydigan qurilish materiallari ulushini 25 foizga, 2030 yilga kelib esa 35 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Sohaning ilmiy tarkibi Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Germaniya, Janubiy Koreya va Turkiyalik mutaxassislar tomonidan olib borilayotgan to'rtta tadqiqot loyihasi bilan kuchaytirilmoqda. 2026 yildan boshlab qurilish materiallari sohasida yangi texnologiyalarni ishlab chiqish uchun 30 milliard so'm ajratiladi. Bu ilmiy tashkilotlar va ishlab chiqarish korxonalari o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirishi kerak.
Avvalroq prezident Shavkat Mirziyoyev har yili uy-joy qurilish hajmini ikki barobarga oshirish va ipoteka kreditlari portfelini o'n barobardan ko'proqqa oshirishni topshirgan edi. Ushbu yo'nalishlar davlat rahbari tomonidan imzolangan farmonda mustahkamlangan bo'lib, unda 2040 yilgacha uy-joy sohasini rivojlantirish maqsadlari belgilangan.

В Узбекистане планируют снизить себестоимость стройматериалов на 5–10 % за счёт технологий искусственного интеллекта; в ближайшие два года предприятиям выделят 100 млрд сумов на модернизацию.
В Узбекистане представили меры по цифровизации производства строительных материалов. На совещании у президента Шавката Мирзиёева 20 ноября предложено снизить себестоимость продукции на 5–10 процентов за счёт внедрения искусственного интеллекта и автоматизированных систем управления. Эти решения, как ожидается, сократят производственные затраты и ускорят модернизацию отрасли.
Для поддержки предприятий в течение ближайших двух лет направят 100 миллиардов сумов. Средства предназначены для компаний, которые внедряют цифровые технологии в производственные процессы.
Отдельно обсуждали повышение энергоэффективности: энергоаудит 34 производств уже подтвердил снижение расхода топлива. В следующем году долю энергосберегающих строительных материалов планируется довести до 25 процентов, а к 2030 году — до 35 процентов.
Научная составляющая отрасли усиливается четырьмя исследовательскими проектами, которые ведут Ташкентский химико-технологический институт и специалисты из Германии, Южной Кореи и Турции. С 2026 года на разработку новых технологий в сфере стройматериалов выделят 30 миллиардов сумов. Это должно расширить сотрудничество между научными организациями и производственными предприятиями.
Ранее президент Шавкат Мирзиёев поручил удвоить объём ежегодного жилищного строительства и увеличить портфель ипотечных кредитов более чем в десять раз. Эти ориентиры закреплены в подписанном главой государства указе, который определяет цели развития жилищной сферы до 2040 года.