VEON Ltd. kompaniyasi Beeline Uzbekistan yana bir bor GSMA va Oʻzbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan M360 Eurasia 2026 forumini tashkil etishda hamkor boʻlishini eʼlon qildi. Mintaqaviy flagman tadbir ilk bor Samarqandda — 2026-yil 20- va 21-may kunlari boʻlib oʻtadi.
M360 Eurasia’ning Oʻzbekistonga ketma-ket ikkinchi yil qaytishi mamlakatning mintaqaviy raqamli xab sifatidagi maqomi va «Raqamli Oʻzbekiston 2030» strategiyasini amalga oshirish surʼatini taʼkidlaydi. Forumning Yevroosiyo yoʻllarining tarixiy chorrahasi boʻlgan Samarqandga koʻchirilishi hukumatning mamlakatni zamonaviy raqamli hamkorlik, innovatsiyalar va texnologik investitsiyalar uchun platformaga aylantirishga intilishini aks ettiradi.
Oʻzbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov shunday dedi: «Biz Samarqandda mobil ekotizimni kutib olishdan mamnunmiz — bu shahar asrlar davomida madaniyatlar, gʻoyalar va savdoni bogʻlab kelgan. Bu yerda M360 Eurasia’ning oʻtkazilishi Oʻzbekistonning ochiqlik va innovatsiyalarga asoslangan zamonaviy raqamli iqtisodiyotni yaratishga sodiqligini aks ettiradi. “Raqamli Oʻzbekiston 2030” kun tartibini ilgari surar ekanmiz, mobil sanoat bilan hamkorlik iqtisodiy oʻsishni jadallashtirish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash uchun asosiy omil boʻlib qolmoqda. Biz regulyatorlar va sanoat yetakchilari oʻrtasida samarali muloqot boʻlishiga umid qilamiz».
Beeline Uzbekistan raisi va VEON Group bosh direktori Kaan Terzioglu shunday dedi: «Markaziy Osiyo tez surʼatlar bilan sunʼiy intellektga asoslangan raqamli rivojlanish markaziga aylanmoqda. Toshkentdagi M360 Eurasia 2025 forumi butun mintaqa yetakchilarini birlashtirib, ushbu salohiyatni namoyish etdi. Biz GSMA va Oʻzbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan yana bir bor hamkorlik qilib, Samarqandda M360 Eurasia 2026’ni oʻtkazishdan va mintaqaning oʻsib borayotgan imkoniyatlarini koʻrsatishdan faxrlanamiz».
GSMA Ltd. bosh direktori Jon Xoffman shunday taʼkidladi: «Samarqandda M360 Eurasia 2026’ning oʻtkazilishi bizning Yevroosiyoda raqamli transformatsiyani va mintaqalararo hamkorlikni qoʻllab-quvvatlashga sodiqligimizni aks ettiradi. Samarqandning noyob oʻrni — qitʼalar oʻrtasidagi tarixiy va zamonaviy tugun — uni ideal maydon qiladi. Biz innovatsiyalarni, investitsiyalarni va aloqa rivojlanishini ilgari surish uchun jahon va mintaqaviy yetakchilarni birlashtirishni kutmoqdamiz».
M360 Eurasia forumi GSMA M360 global turkumining bir qismidir. Platforma mobil sanoatga taʼsir etuvchi mintaqaviy va global tendentsiyalarni muhokama qilish uchun moʻljallangan. Unda mobil aloqa kompaniyalari va tegishli sohalarning top-menejerlari ishtirok etib, ular asosiy muammolar, tajriba almashish va hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qiladilar.

VEON Ltd. объявила, что Beeline Uzbekistan вновь выступит партнёром GSMA и Министерства цифровых технологий Узбекистана при организации форума M360 Eurasia 2026. Впервые флагманское региональное мероприятие пройдёт в Самарканде — 20 и 21 мая 2026 года.
Возвращение M360 Eurasia в Узбекистан второй год подряд подчеркивает статус страны как регионального цифрового хаба и динамику реализации стратегии «Цифровой Узбекистан 2030». Перенос форума в Самарканд, исторический перекресток евразийских путей, отражает стремление правительства сделать страну площадкой для современного цифрового сотрудничества, инноваций и технологических инвестиций.
Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов заявил: «Мы рады приветствовать мобильную экосистему в Самарканде — городе, который веками соединял культуры, идеи и торговлю. Проведение M360 Eurasia здесь отражает приверженность Узбекистана созданию современной цифровой экономики, основанной на открытости и инновациях. По мере продвижения повестки “Цифровой Узбекистан 2030” партнёрства с мобильной индустрией остаются ключевыми для ускорения экономического роста и укрепления регионального сотрудничества. Мы рассчитываем на продуктивный диалог между регуляторами и отраслевыми лидерами».
Председатель Beeline Uzbekistan и CEO VEON Group Каан Терзиоглу отметил: «Центральная Азия быстро становится центром цифрового развития, основанного на ИИ. Форум M360 Eurasia 2025 в Ташкенте продемонстрировал этот потенциал, объединив лидеров из всего региона. Мы гордимся тем, что вновь сотрудничаем с GSMA и Министерством цифровых технологий Узбекистана, чтобы провести M360 Eurasia 2026 в Самарканде и показать растущие возможности региона».
Генеральный директор GSMA Ltd. Джон Хоффман подчеркнул: «Проведение M360 Eurasia 2026 в Самарканде отражает нашу приверженность поддержке цифровой трансформации и межрегионального взаимодействия в Евразии. Уникальное положение Самарканда — исторического и современного узла между континентами — делает его идеальной площадкой. Мы рассчитываем объединить мировых и региональных лидеров для продвижения инноваций, инвестиций и развития связности».
Форум M360 Eurasia является частью глобальной серии GSMA M360. Платформа предназначена для обсуждения региональных и мировых трендов, влияющих на мобильную отрасль. Участие в ней принимают топ-менеджеры компаний мобильной связи и смежных отраслей, которые обсуждают ключевые вызовы, обмен опытом и возможности взаимодействия.