Ilon Maskning Starlink kompaniyasi Oʻzbekistonda Beeline brendiga egalik qiluvchi xalqaro Veon telekommunikatsiya guruhi bilan shartnoma imzoladi. Hamkorlik doirasida Starlink sun'iy yoʻldosh interneti toʻgʻridan-toʻgʻri Veon mobil tarmoqlariga integratsiya qilinadi, bu esa foydalanuvchilarga yer usti minoralaridan foydalanmasdan sun'iy yoʻldoshlarga ulanish imkonini beradi.
Birinchi bosqichda texnologiya Qozogʻistonda paydo boʻladi. Keyinchalik, foydalanish imkoniyati Veonning boshqa bozorlariga, jumladan Oʻzbekiston, Pokiston va Bangladeshga ham kengaytiriladi. Ishga tushirishning aniq muddatlari hozircha e'lon qilinmagan: joriy etish jadvali sinovdan soʻng e'lon qilinadi.
Kelishuv aloqani qiyin erishiladigan va yetarli darajada qamrab olinmagan hududlarda yaxshilash imkonini beradi, chunki trafik toʻgʻridan-toʻgʻri Starlink sun'iy yoʻldoshlari orqali uzatiladi. Hamkorlik, shuningdek, Veon tarmoqlarini modernizatsiya qilish dasturiga mos keladi, bu mobil xizmatlarning qulayligi va ishonchliligini oshirishga qaratilgan.

Starlink, компания Илона Маска, подписала соглашение с международной телеком-группой Veon, владеющей брендом Beeline в Узбекистане. В рамках партнёрства спутниковый интернет Starlink будет интегрирован непосредственно в мобильные сети Veon, что позволит пользователям подключаться к спутникам без использования наземных вышек.
На первом этапе технология появится в Казахстане. Позже доступ будет расширен на другие рынки Veon, включая Узбекистан, Пакистан и Бангладеш. Конкретные сроки запуска пока не объявлены: график внедрения будет опубликован после завершения тестирования.
Соглашение позволит улучшить связь в труднодоступных и недостаточно покрытых регионах, поскольку трафик будет передаваться напрямую через спутники Starlink. Партнёрство также соответствует программе модернизации сетей Veon, направленной на улучшение доступности и надёжности мобильных услуг.