O'zbekiston Markaziy banki iqtisodiy prognozini yangiladi: 2025-yilda mamlakat iqtisodiyoti 7-7,5% ga o'sishi mumkin, bu xalqaro tashkilotlarning kutganidan sezilarli darajada yuqori. Joriy yilning to'qqiz oyida YaIM 7,6% ga oshdi, bu barqaror tendentsiyani namoyish etadi va asosiy sektorlar bo'yicha o'sishni tezlashtiradi.
Regulyatorning ta'kidlashicha, drayverlar sanoat, qurilish, tashqi savdo va ichki talabning o'sishi hisoblanadi. Investitsiyalar oqimi, shuningdek, tadbirkorlik sektoridagi faollikning saqlanib qolishi ham o'z rolini o'ynamoqda. Shu bilan birga, Markaziy bankning baholashicha, inflyatsiya 8% atrofida qoladi, bu iqtisodiy o'sish fonida boshqariladigan daraja hisoblanadi.
O'rta muddatli istiqbolda hukumat yuqori rivojlanish sur'atini saqlab qolishni va inflyatsiya bosimini asta-sekin kamaytirishni rejalashtirmoqda. Iqtisodchilarning fikricha, bunday ssenariyda O'zbekiston Markaziy Osiyoning eng tez rivojlanayotgan bozorlaridan biri sifatidagi o'rnini mustahkamlashda davom etadi.

Центральный банк Узбекистана обновил экономический прогноз: в 2025 году экономика страны может вырасти на 7–7,5%, что заметно выше ожиданий международных организаций. Уже за девять месяцев текущего года ВВП увеличился на 7,6%, демонстрируя устойчивый тренд и опережающий рост по ключевым секторам.
Регулятор отмечает, что драйверами выступают промышленность, строительство, внешняя торговля и рост внутреннего спроса. Свою роль играет и приток инвестиций, а также сохраняющаяся активность в предпринимательском секторе. При этом инфляция, по оценке ЦБ, останется в районе 8%, что считается управляемым уровнем на фоне экономического ускорения.
В среднесрочной перспективе власти рассчитывают сохранить высокий темп развития и постепенно снижать инфляционное давление. Экономисты считают, что при таком сценарии Узбекистан продолжит укреплять позиции одного из самых быстрорастущих рынков Центральной Азии.