O'zbekiston Markaziy banki iqtisodiy prognozini yangiladi: 2025-yilda mamlakat iqtisodiyoti 7-7,5% ga o'sishi mumkin, bu xalqaro tashkilotlarning kutganidan sezilarli darajada yuqori. Joriy yilning to'qqiz oyida YaIM 7,6% ga oshdi, bu barqaror tendentsiyani namoyish etadi va asosiy sektorlar bo'yicha o'sishni tezlashtiradi.
Regulyatorning ta'kidlashicha, drayverlar sanoat, qurilish, tashqi savdo va ichki talabning o'sishi hisoblanadi. Investitsiyalar oqimi, shuningdek, tadbirkorlik sektoridagi faollikning saqlanib qolishi ham o'z rolini o'ynamoqda. Shu bilan birga, Markaziy bankning baholashicha, inflyatsiya 8% atrofida qoladi, bu iqtisodiy o'sish fonida boshqariladigan daraja hisoblanadi.
O'rta muddatli istiqbolda hukumat yuqori rivojlanish sur'atini saqlab qolishni va inflyatsiya bosimini asta-sekin kamaytirishni rejalashtirmoqda. Iqtisodchilarning fikricha, bunday ssenariyda O'zbekiston Markaziy Osiyoning eng tez rivojlanayotgan bozorlaridan biri sifatidagi o'rnini mustahkamlashda davom etadi.

The Central Bank of Uzbekistan has updated its economic forecast: in 2025, the country's economy may grow by 7-7.5%, which is significantly higher than the expectations of international organizations. Already in the nine months of this year, GDP increased by 7.6%, demonstrating a sustainable trend and outpacing growth in key sectors.
The regulator notes that the drivers are industry, construction, foreign trade and growth in domestic demand. Investment inflows also play a role, as well as continued activity in the business sector. At the same time, inflation, according to the Central Bank, will remain at around 8%, which is considered a manageable level against the background of economic acceleration.
In the medium term, the authorities expect to maintain a high rate of development and gradually reduce inflationary pressure. Economists believe that with this scenario, Uzbekistan will continue to strengthen its position as one of the fastest growing markets in Central Asia.