Prezident Shavkat Mirziyoyev avtomobil yo'llari sohasining holati va uni rivojlantirish rejalari haqidagi taqdimotni ko'rib chiqdi. Hukumat ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi uch yil ichida O'zbekiston yo'l qurilishi va ta'mirlashga qariyb 40 trillion so'm yo'naltirgan. Chet eldan jalb qilingan mablag'lar uch barobar ko'payib, 2025 yilda 1,2 milliard dollarga yetdi.
Ushbu investitsiyalar hisobiga 63 ming kilometr yo'l qurildi va yangilandi. Yangi turdagi qoplamalardan foydalanish ularning resursini taxminan bir yarim barobar oshirishga imkon berdi. Standart andozalardan voz kechish va hududlarning geologiyasi va iqlimini hisobga olgan holda loyihalashtirishga o'tish uzoq muddatli istiqbolda infratuzilmaning ishonchliligini oshirishi kerak.
Yaqin yillardagi rejalar - yana 21 ming kilometr yo'l qurish va modernizatsiya qilish hamda 325 ta ko'prikni ta'mirlash. Sektor boshqaruvini raqamlashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Xususiy sektor muhim rol o'ynaydi: bugungi kunda tashabbusli byudjet doirasida yangi yo'llarning qariyb 60 foizi xususiy pudratchilar tomonidan qurilmoqda va uning ishtirokini kengaytirish rejalashtirilgan.
Prezident O'zbekiston avtomobil yo'llarini rivojlantirishning 2035 yilgacha bo'lgan uzoq muddatli strategiyasini tayyorlashni, shuningdek, ilg'or texnologiyalarni joriy etishni tezlashtirishni va qurilish sifati ustidan nazoratni hamda yo'l tarmog'iga keyingi xizmat ko'rsatishni kuchaytirishni topshirdi.
Yig'ilishda, shuningdek, mamlakatda yuk transportining og'irligini nazorat qilish punktlari sonini ko'paytirish niyatida ekanligi, bu xavfsizlikni oshirishi va yo'llarning eskirishini kamaytirishi ta'kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев рассмотрел презентацию о состоянии автодорожной отрасли и планах её развития. По данным правительства, за последние три года Узбекистан направил на дорожное строительство и ремонт почти 40 триллионов сумов. Привлечённые из-за рубежа средства выросли в три раза и в 2025 году достигли 1,2 млрд долларов.
На эти инвестиции построено и обновлено 63 тысячи километров дорог. Использование новых видов покрытий позволило увеличить их ресурс примерно в полтора раза. Отказ от типовых шаблонов и переход к проектированию с учётом геологии и климата регионов должен повысить надёжность инфраструктуры в долгосрочной перспективе.
В планах на ближайшие годы — строительство и модернизация ещё 21 тысячи километров дорог и ремонт 325 мостов. Особый акцент сделан на цифровизацию управления отраслью. Важную роль будет играть частный сектор: сегодня порядка 60 % новых дорог в рамках инициативного бюджета строятся частными подрядчиками, и его участие планируется расширять.
Президент поручил подготовить долгосрочную стратегию развития автодорог Узбекистана до 2035 года, а также ускорить внедрение передовых технологий и усилить контроль качества как строительства, так и последующего обслуживания дорожной сети.
На совещании также прозвучало, что в стране намерены увеличить число пунктов контроля веса грузового транспорта, что должно повысить безопасность и снизить износ дорог.