Prezident Shavkat Mirziyoyev avtomobil yo'llari sohasining holati va uni rivojlantirish rejalari haqidagi taqdimotni ko'rib chiqdi. Hukumat ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi uch yil ichida O'zbekiston yo'l qurilishi va ta'mirlashga qariyb 40 trillion so'm yo'naltirgan. Chet eldan jalb qilingan mablag'lar uch barobar ko'payib, 2025 yilda 1,2 milliard dollarga yetdi.
Ushbu investitsiyalar hisobiga 63 ming kilometr yo'l qurildi va yangilandi. Yangi turdagi qoplamalardan foydalanish ularning resursini taxminan bir yarim barobar oshirishga imkon berdi. Standart andozalardan voz kechish va hududlarning geologiyasi va iqlimini hisobga olgan holda loyihalashtirishga o'tish uzoq muddatli istiqbolda infratuzilmaning ishonchliligini oshirishi kerak.
Yaqin yillardagi rejalar - yana 21 ming kilometr yo'l qurish va modernizatsiya qilish hamda 325 ta ko'prikni ta'mirlash. Sektor boshqaruvini raqamlashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Xususiy sektor muhim rol o'ynaydi: bugungi kunda tashabbusli byudjet doirasida yangi yo'llarning qariyb 60 foizi xususiy pudratchilar tomonidan qurilmoqda va uning ishtirokini kengaytirish rejalashtirilgan.
Prezident O'zbekiston avtomobil yo'llarini rivojlantirishning 2035 yilgacha bo'lgan uzoq muddatli strategiyasini tayyorlashni, shuningdek, ilg'or texnologiyalarni joriy etishni tezlashtirishni va qurilish sifati ustidan nazoratni hamda yo'l tarmog'iga keyingi xizmat ko'rsatishni kuchaytirishni topshirdi.
Yig'ilishda, shuningdek, mamlakatda yuk transportining og'irligini nazorat qilish punktlari sonini ko'paytirish niyatida ekanligi, bu xavfsizlikni oshirishi va yo'llarning eskirishini kamaytirishi ta'kidlandi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the state of the road industry and plans for its development. According to the government, Uzbekistan has allocated almost 40 trillion soums to road construction and repair over the past three years. Funds raised from abroad have tripled, reaching $1.2 billion in 2025.
These investments have built and renovated 63,000 kilometers of roads. The use of new types of coatings has increased their lifespan by about 50%. Moving away from standard templates and transitioning to design that considers the geology and climate of the regions should increase the reliability of infrastructure in the long term.
Plans for the coming years include the construction and modernization of another 21,000 kilometers of roads and the repair of 325 bridges. Special emphasis is placed on the digitalization of industry management. The private sector will play an important role: today, about 60% of new roads under the initiative budget are built by private contractors, and its participation is planned to be expanded.
The President instructed to prepare a long-term strategy for the development of highways in Uzbekistan until 2035, as well as to accelerate the introduction of advanced technologies and strengthen quality control of both construction and subsequent maintenance of the road network.
The meeting also noted that the country intends to increase the number of weight control points for freight transport, which should improve safety and reduce road wear.