Toshkent tirbandlikni 30-40% ga qisqartirmoqchi
Toshkent hokimi Shavkat Umurzoqov poytaxtdagi tirbandliklar bilan bog'liq vaziyatni tubdan o'zgartirishi kerak bo'lgan rejani taqdim etdi. Hozirda shahar har kuni 400 ming o'tkazish qobiliyati hisobida 1 milliondan ortiq avtomobilni qabul qiladi, yo'l infratuzilmasini esa bir vaqtning o'zida oltita turli idora boshqaradi, ta'mirlash vaqtida esa yana oltita tashkilot jarayonga aralashadi. Bunday bo'linib ketgan boshqaruv tartibsiz harakat va doimiy tirbandliklarga olib keladi.
Seul, Shenzhen, Dubay va Moskva tajribasini o'rganib chiqqandan so'ng, hukumat yo'l harakatini boshqarishning yagona markazini yaratishga qaror qildi. U ko'cha tarmog'ining bosh rejasini rejalashtirish, jamoat transporti, velosiped yo'nalishlari va mikromobillik zonalarini muvofiqlashtirish, yuk transporti jadvallarini nazorat qilish, kameralar va GPSdan ma'lumotlarni yig'ishni o'z zimmasiga oladi. Ushbu ma'lumotlar asosida tizim tirbandliklarni bashorat qiladi, svetoforlarni avtomatik ravishda sozlaydi va aholini ta'mirlash ishlari haqida xabardor qiladi, muqobil yo'llarni taklif etadi.
Umurzoqovning fikricha, markazning ishga tushirilishi yo'llarning tirbandligini 30-40 foizga, zararli chiqindilarni esa taxminan 15 foizga kamaytirish imkonini beradi. Alohida ilova haydovchilar va yo'lovchilarga to'siqlar va optimal yo'nalishlar haqida dolzarb ma'lumotlarni beradi. Hukumatning fikricha, integratsiyalashgan raqamli tizim yo'l tarmog'ini samarali boshqarishning kaliti bo'ladi va shahardagi ekologik vaziyatni jiddiy yaxshilaydi.

Tashkent aims to reduce traffic jams by 30-40%
Tashkent's Mayor Shavkat Umurzakov presented a plan that should radically change the traffic situation in the capital. Currently, the city receives over 1 million cars daily with a designed capacity of 400,000, and the road infrastructure is simultaneously managed by six different departments, with another six organizations interfering during repairs. Such fragmented management leads to chaotic traffic and regular congestion.
After studying the experience of Seoul, Shenzhen, Dubai, and Moscow, the authorities decided to create a unified traffic management center. It will take over the planning of the street network master plan, coordination of public transport, bicycle routes, and micromobility zones, control of freight transport schedules, and data collection from cameras and GPS. Based on this data, the system will predict traffic jams, automatically adjust traffic lights, and notify residents of repair work, suggesting alternative routes.
According to Umurzakov's estimate, the launch of the center will reduce road congestion by 30-40%, and harmful emissions by approximately 15%. A separate application will provide drivers and passengers with up-to-date information on closures and optimal routes. The authorities believe that an integrated digital system will be the key to effective road network management and will seriously improve the ecological situation in the city.