O'zbekistonda humanoid robotlar ishlab chiqarish yo'lga qo'yiladi: "O'zelektrotexsanoat" uyushmasi va Janubiy Koreyaning Robotis kompaniyasi yangi sanoat maydonini yaratish bo'yicha memorandum imzoladi. Loyiha uchun Toshkentda 66 ming kvadrat metr maydon ajratiladi, bu esa mamlakatda yangi yuqori texnologiyali sanoatni shakllantirish uchun boshlang'ich nuqta bo'ladi.
Ishlab chiqarishni qurishdan tashqari, hujjat kadrlar tayyorlash dasturini ham o'z ichiga oladi - hukumat robototexnika sanoati uchun mutaxassislar tayyorlashning to'liq tizimini yaratmoqchi. Muzokaralar hukumat vakillari, jumladan, Bosh vazir o'rinbosari Jamshid Xo'jayev boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida O'zbekiston-Koreya davra suhbati doirasida bo'lib o'tdi. Maeil Business Newspaper ma'lumotlariga ko'ra, davlat ishlab chiqarishni tezroq yo'lga qo'yish uchun imtiyozli qo'llab-quvvatlash choralarini ko'rishga va davlat dasturlarini ishga solishga tayyor.
1999-yilda Seulda tashkil etilgan Robotis o'zining modulli "aqlli" drayverlari va xizmat ko'rsatuvchi avtonom robotlari, jumladan, kurerlik modellari bilan mashhur. O'zbekiston bilan hamkorlik kompaniya uchun eng yirik xalqaro loyiha, mamlakat uchun esa to'liq robototexnika klasterini yaratish yo'lidagi qadam bo'lishi mumkin.

Uzbekistan will have its own production of humanoid robots: the "Uzeltekhsanoat" Association and South Korean Robotis signed a memorandum on creating a new industrial site. A plot of 66 thousand square meters will be allocated for the project in Tashkent, which will actually become the starting point for the formation of a new high-tech industry in the country.
In addition to the construction of production, the document includes a training program - the authorities intend to form a full-fledged system for training specialists for the robotics industry. The negotiations took place within the framework of the Uzbek-Korean round table with the participation of government representatives, including a delegation headed by Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev. According to Maeil Business Newspaper, the state is ready to provide priority support measures and use state programs to accelerate the launch of production.
Robotis, founded in 1999 in Seoul, is known for its modular "smart" drives and service autonomous robots, including courier models. Partnership with Uzbekistan may become the company's largest international project, and for the country itself - a step towards creating a full-fledged robotics cluster.