O'zbekistonda humanoid robotlar ishlab chiqarish yo'lga qo'yiladi: "O'zelektrotexsanoat" uyushmasi va Janubiy Koreyaning Robotis kompaniyasi yangi sanoat maydonini yaratish bo'yicha memorandum imzoladi. Loyiha uchun Toshkentda 66 ming kvadrat metr maydon ajratiladi, bu esa mamlakatda yangi yuqori texnologiyali sanoatni shakllantirish uchun boshlang'ich nuqta bo'ladi.
Ishlab chiqarishni qurishdan tashqari, hujjat kadrlar tayyorlash dasturini ham o'z ichiga oladi - hukumat robototexnika sanoati uchun mutaxassislar tayyorlashning to'liq tizimini yaratmoqchi. Muzokaralar hukumat vakillari, jumladan, Bosh vazir o'rinbosari Jamshid Xo'jayev boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida O'zbekiston-Koreya davra suhbati doirasida bo'lib o'tdi. Maeil Business Newspaper ma'lumotlariga ko'ra, davlat ishlab chiqarishni tezroq yo'lga qo'yish uchun imtiyozli qo'llab-quvvatlash choralarini ko'rishga va davlat dasturlarini ishga solishga tayyor.
1999-yilda Seulda tashkil etilgan Robotis o'zining modulli "aqlli" drayverlari va xizmat ko'rsatuvchi avtonom robotlari, jumladan, kurerlik modellari bilan mashhur. O'zbekiston bilan hamkorlik kompaniya uchun eng yirik xalqaro loyiha, mamlakat uchun esa to'liq robototexnika klasterini yaratish yo'lidagi qadam bo'lishi mumkin.

В Узбекистане появится собственное производство гуманоидных роботов: ассоциация «Узелектротехсаноат» и южнокорейская Robotis подписали меморандум о создании новой промышленной площадки. Для проекта выделят участок площадью 66 тысяч квадратных метров в Ташкенте, что фактически станет стартовой точкой для формирования новой высокотехнологичной отрасли в стране.
Помимо строительства производства, документ включает программу подготовки кадров — власти намерены сформировать полноценную систему обучения специалистов для робототехнической индустрии. Переговоры прошли в рамках узбекско-корейского круглого стола при участии представителей правительства, включая делегацию во главе с заместителем премьера Джамшидом Ходжаевым. По данным Maeil Business Newspaper, государство готово предоставить приоритетные меры поддержки и задействовать госпрограммы для ускорения запуска производства.
Robotis, основанная в 1999 году в Сеуле, известна своими модульными «умными» приводами и сервисными автономными роботами, включая курьерские модели. Партнёрство с Узбекистаном может стать для компании крупнейшим международным проектом, а для самой страны — шагом к созданию полноценного робототехнического кластера.