O'zgidromet o'zining avtomatik stansiyalari ko'rsatkichlari va tadbirkorlar, kompaniyalar va aholi o'rnatayotgan xususiy datchiklar ma'lumotlari o'rtasida tafovut ortib borayotganini ma'lum qildi. Shikoyatlar va anomaliya qiymatlar tufayli mutaxassislar uskunaning to'g'ri ishlashini tekshirish uchun qiyosiy o'lchovlar o'tkazish maqsadida joylarga mobil stansiya bilan chiqa boshladilar.
Tekshiruvlar tizimli muammoni aniqladi: xususiy datchiklarning aksariyati texnik talablar buzilgan holda o'rnatilgan, bu esa ma'lumotlarning jiddiy buzilishiga olib keladi. Bu alohida hududlarda ham, butun mamlakat bo'ylab ham havo sifati haqida ob'ektiv tasavvurga ega bo'lishga xalaqit beradi. Egalariga o'rnatishni to'g'rilash bo'yicha tavsiyalar berildi, chunki noto'g'ri joylashtirilgan datchiklar yuqori yoki past ko'rsatkichlarni beradi va umumiy statistikani buzadi.
Idora davlat monitoringi HORIBA uskunalarida olib borilayotganini eslatib o'tdi - bu chiqindilarni tahlil qilish sohasida yarim asrlik tajribaga ega bo'lgan, dunyoda tan olingan ishlab chiqaruvchi hisoblanadi. Ushbu asboblar US EPA, EN, JIS va ISO standartlari bo'yicha sertifikatlangan, yuqori aniqlikni ta'minlaydi va avtomatik kalibrlash bilan jihozlangan.

Узгидромет сообщил о растущем расхождении между показателями своих автоматических станций и данными частных датчиков, которые устанавливают предприниматели, компании и жители. Из-за жалоб и аномальных значений специалисты начали выезжать на места с мобильной станцией для сравнительных измерений, чтобы проверить корректность работы оборудования.
Проверки выявили системную проблему: большинство частных датчиков установлены с нарушением технических требований, что приводит к серьёзным искажениям данных. Это мешает формировать объективное представление о качестве воздуха как в отдельных районах, так и по стране. Владельцам уже выдали рекомендации по корректировке установки, поскольку неправильно расположенные датчики дают завышенные или заниженные показатели и сбивают общую статистику.
Ведомство напомнило, что государственный мониторинг ведётся на оборудовании HORIBA — признанного мирового производителя с полувековым опытом в сфере анализа выбросов. Эти приборы сертифицированы по стандартам US EPA, EN, JIS и ISO, обеспечивают высокую точность оснащены автоматической калибровкой.