Toshkentdan - Kremniy vodiysiga: O'zbekiston o'z sun'iy intellekt startaplarini jahon bozoriga olib chiqadi
Hukumat AQShda ofis ochmoqda va sun'iy intellektni rivojlantirishga 100 million dollar sarmoya kiritmoqda
O'zbekiston sun'iy intellekt sohasidagi milliy ishlanmalarni global miqyosda ilgari surish uchun Kremniy vodiysida ofis ochadi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkentda bo'lib o'tgan sun'iy intellekt bo'yicha xalqaro forumda ma'lum qildi. Yangi ofis o'zbek startaplari va mutaxassislari uchun AQShning yetakchi texnologiya kompaniyalari, investorlari va akseleratorlari bilan to'g'ridan-to'g'ri hamkorlik nuqtasiga aylanadi.
Davlat rahbarining so'zlariga ko'ra, mamlakatning strategik maqsadi texnologiyalar iste'molchisi rolidan ularni yaratuvchi va eksport qiluvchi maqomiga o'tishdir. Hukumat sun'iy intellektni joriy etish yaqin 5 yil ichida O'zbekiston iqtisodiyotiga 10 milliard dollargacha qo'shimcha qiymat olib kelishiga umid qilmoqda. 2030-yilga borib IT-xizmatlar eksportini 5 milliard dollarga yetkazish, shu bilan birga minglab yuqori maoshli ish o'rinlarini yaratish rejalashtirilgan.
Tarmoqning rivojlanishi Nvidia bilan hamkorlikda superkompyuter klasterini ishga tushirish, maktablar va "Kelajak" markazlarida sun'iy intellekt ta'limini joriy etish, shuningdek, Sun'iy intellekt bo'yicha Prezident tanlovi orqali qo'llab-quvvatlanadi. Dastur doirasida har yili 100 nafar istiqbolli mutaxassis AQSh, BAA va Yevropa kompaniyalarida stajirovka o'taydi, sun'iy intellekt strategiyasini umumiy moliyalashtirish hajmi 100 million dollarni tashkil etadi.

From Tashkent to Silicon Valley: Uzbekistan to Bring its AI Startups to the Global Market
Authorities are opening an office in the US and investing $100 million in the development of artificial intelligence
Uzbekistan will open an office in Silicon Valley to promote national developments in the field of artificial intelligence at the global level. This was announced by President Shavkat Mirziyoyev at the international AI forum in Tashkent. The new office will become a point of direct interaction between Uzbek startups and specialists with leading technology companies, investors and accelerators in the United States.
According to the head of state, the country's strategic goal is to move from the role of technology consumer to the status of their creator and exporter. The authorities expect that the introduction of AI will bring the economy of Uzbekistan up to $10 billion of additional value in the next 5 years. By 2030, it is planned to increase the export of IT services to $5 billion, while creating thousands of high-paying jobs.
The development of the industry will be supported by the launch of a supercomputer cluster jointly with Nvidia, the introduction of AI education in schools and "Kelajak" centers, as well as the Presidential Competition on Artificial Intelligence. As part of the program, 100 promising specialists will be sent annually for internships in companies in the USA, UAE and Europe, and the total amount of funding for the AI strategy will be $100 million.