O'zbekiston o'zini baland ovozda e'lon qildi: mamlakat startaplari Digital Startup Awards mukofotida yetakchilikka erishdi
Toshkent Markaziy Yevrosiyoning eng kuchli loyihalarini to'plab, mintaqaviy innovatsiya xabi maqomini tasdiqladi
12-13-dekabr kunlari Toshkentda Digital Startup Awards xalqaro dasturining finali boʻlib oʻtdi, unda mintaqaning eng istiqbolli startaplari bir maydonda uchrashdi. Tanlov finaliga 22 ta loyiha yoʻllanma oldi va ulardan toʻrttasi Oʻzbekistonni taqdim etdi. Asosiy yangiliklardan biri GovTech startapi HGT boʻldi, u eng faol va istiqbolli ishtirokchilardan biri sifatida e'tirof etildi va ikkinchi oʻrinni egalladi.
HGT jamoasi xavfsiz va shaffof kommunal toʻlovlar uchun raqamli tizimni ishlab chiqqani uchun 25 000 AQSh dollari miqdorida mukofot oldi. Ushbu yechim fuqarolarning davlat xizmatlari bilan oʻzaro aloqasini soddalashtiradi va xizmatlar uchun toʻlovni yanada qulay qiladi. Tanlov gʻolibi yuk vagonlari operatorlari uchun sun'iy intellektga ega SaaS platformasi uchun 40 000 AQSh dollari olgan Qozogʻistonning Multicode startapi boʻldi. Uchinchi oʻrin va 15 000 AQSh dollari Gruziyaning qishloq xoʻjaligi sektorida kreditlashni soddalashtirishga qaratilgan Telagri fintex loyihasiga nasib etdi.
Qirgʻizistonning MamaSpace MedTech platformasi “Eng yaxshi ayollar startapi” nominatsiyasida alohida mukofotga sazovor boʻldi va mukofot miqdori 10 000 AQSh dollarini tashkil etdi. 2025-yilgi dasturda ishtirok etish uchun jami 1000 dan ortiq ariza topshirildi, umumiy mukofot jamgʻarmasi 1 million dollarni tashkil etdi. Finalda Armaniston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Ozarbayjon, Gruziya, Turkmaniston, Moʻgʻuliston va Oʻzbekiston loyihalari taqdim etildi, bu esa Toshkentning mintaqa startap ekotizimining asosiy markazlaridan biri sifatidagi rolini yana bir bor ta'kidladi.

Uzbekistan Made a Strong Statement: Startups from the Country Became Leaders at the Digital Startup Awards
Tashkent Confirmed its Status as a Regional Hub of Innovation, Gathering the Strongest Projects from Central Eurasia
On December 12-13, Tashkent hosted the final of the international program Digital Startup Awards, where the most promising startups in the region met on one platform. 22 projects reached the final of the competition, and four of them represented Uzbekistan. One of the main discoveries was the GovTech startup HGT, which was recognized as one of the most active and promising participants and took second place.
The HGT team received a prize of 25,000 US dollars for developing a digital system for secure and transparent utility payments. The solution simplifies the interaction of citizens with government services and makes payment for services more convenient. The winner of the competition was the Kazakhstani startup Multicode, which received 40,000 US dollars for a SaaS platform with artificial intelligence for freight car operators. Third place and 15,000 US dollars went to the Georgian fintech project Telagri, focused on simplifying lending in the agricultural sector.
A separate award in the "Best Women's Startup" category was received by the MedTech platform MamaSpace from Kyrgyzstan with a prize of 10,000 US dollars. In total, more than 1,000 applications were submitted for participation in the 2025 program, and the total prize fund was 1 million dollars. The final featured projects from Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan, Georgia, Turkmenistan, Mongolia and Uzbekistan, which once again emphasized the role of Tashkent as one of the key centers of the region's startup ecosystem.