Tsement "yashil"ga aylanadi: O'zbekiston va Xitoy qayta tiklanadigan energiya manbalari bo'yicha yangi loyihani ishga tushiradi
Yangi stansiya korxonaning 80% gacha ehtiyojlarini qayta tiklanadigan energiya manbalari hisobidan qoplaydi
O'zbekiston va Xitoy "Namangan tsement" korxonasi negizida yirik "yashil" energetika loyihasini amalga oshirishga kelishib oldilar. Kelishuv Namangan viloyati hokimi Shavkatjon Abdurazzoqovning Sinoma Hefei Cement Research & Design Institute Corporation Ltd kompaniyasi rahbari Xe Veyshuay bilan muzokaralari yakunida "O'zbekiston-Xitoy (Shenchjen)" savdo-iqtisodiy va investitsiya forumi doirasida erishildi.
Qiymati 43 million dollarga teng bo'lgan loyiha qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalangan holda 60 MVt quvvatga ega energetika ob'ektini qurishni nazarda tutadi. Investitsiya shartnomasi allaqachon imzolangan va stansiyani joylashtirish uchun Chust tumani qir qismida 25 gektar yer ajratiladi. Ishga tushirilgandan so'ng, tsement korxonasining elektr energiyasiga bo'lgan ehtiyojlarining 80% gacha "yashil" generatsiya hisobidan qoplanishi rejalashtirilgan.
Loyihani 2026-yil sentyabr oyida ishga tushirish rejalashtirilgan. U energiya samaradorligini oshirish, uglerod izini kamaytirish va ekologik barqaror yechimlarni joriy etishga qaratilgan sanoatni modernizatsiya qilish dasturining bir qismiga aylanadi. Viloyat hokimiyati loyiha nafaqat energiya tizimiga yukni kamaytiradi, balki O'zbekistonning sanoat sektorida QTE dan foydalanishning yangi standartini ham belgilaydi, deb umid qilmoqda.

Cement to go "green": Uzbekistan and China launch new renewable energy project
Uzbekistan and China have agreed to implement a major "green" energy project based on the "Namangan Cement" enterprise. The agreement was reached within the framework of the trade, economic and investment forum "Uzbekistan-China (Shenzhen)" following negotiations between the governor of Namangan region Shavkatzhon Abdurazzokov and the head of Sinoma Hefei Cement Research & Design Institute Corporation Ltd He Weishuai.
The project, worth $43 million, involves the construction of a 60 MW power facility using renewable energy sources. The investment agreement has already been signed, and 25 hectares of land in the hilly part of the Chust district will be allocated for the station. After commissioning, it is planned to cover up to 80% of the cement plant's electricity needs with "green" generation.
The project is scheduled to launch in September 2026. It will become part of a program to modernize industry, aimed at improving energy efficiency, reducing the carbon footprint and introducing environmentally sustainable solutions. Regional authorities expect that the project will not only reduce the burden on the power system, but also set a new standard for the use of renewable energy sources in the industrial sector of Uzbekistan.