BYD rasman Denza N9 premium gibrid krossoverini O‘zbekistonga olib kirishini tasdiqladi. Bu haqda e-Mobility Festa tadbirida ma’lum qilindi, unda brend mintaqa uchun bo‘lajak yangiliklar qatorini namoyish etdi. Butun ro‘yxatdan aynan N9 tez orada ishga tushirilishi tasdiqlandi, bu esa uni mahalliy bozorda kelgusi yilning eng kutilgan modellaridan biriga aylantiradi.
Denza N9 — Denza subbrendining flagmani bo‘lib, Xitoyda 2025-yilda debyut qilgan. Krossover e3 platformasida qurilgan va 207 ot kuchiga ega 2 litrli benzinli dvigatel va umumiy quvvati 925 ot kuchiga yetadigan uchta elektromotorga ega gibrid qurilma bilan jihozlangan. 100 km/soatgacha tezlashish 3,9 soniyani oladi, elektr tortishda esa avtomobil CLTC sikli bo‘yicha 202 km gacha masofani bosib o‘tishi mumkin. Shuningdek, orqa g‘ildiraklarni boshqarish, pnevmatik osma va "qisqichbaqa" va "joyida burilish" kabi maxsus harakat rejimlari ham e’lon qilingan.
O‘lchamlari bo‘yicha Denza N9 to‘liq o‘lchamli SUVga tegishli: uzunligi — 5258 mm, g‘ildirak bazasi — 3125 mm. Salon 2+2+2 sxemasi bo‘yicha 6 kishiga mo‘ljallangan va old tomonda uchta ekran, 17,3 dyuymli markaziy displey, ikkinchi qator uchun shift monitori va o‘rnatilgan muzlatgich bilan jihozlangan. Uskunaga 26 ta dinamik, eshiklarning elektr uzatmalari va rivojlangan qulayliklar to‘plami kiradi.

1100-HP Denza N9 to be Released in Uzbekistan
BYD has officially confirmed the introduction of the premium hybrid crossover Denza N9 to Uzbekistan. The information was announced at e-Mobility Festa, where the brand showcased a lineup of future novelties for the region. Of the entire list, the N9 received confirmation of an imminent launch, making it one of the most anticipated models of next year in the local market.
Denza N9 is the flagship of the Denza sub-brand, which debuted in China in 2025. The crossover is built on the e3 platform and equipped with a hybrid powertrain featuring a 2.0-liter gasoline engine with 207 hp and three electric motors, with a total output reaching 925 hp. Acceleration to 100 km/h takes 3.9 seconds, and the car is capable of traveling up to 202 km on electric power according to the CLTC cycle. Also announced are a steerable rear axle, air suspension, and special driving modes, including "crab" and "turn in place".
In terms of size, the Denza N9 is a full-size SUV: length - 5258 mm, wheelbase - 3125 mm. The cabin is designed for 6 people in a 2+2+2 configuration and is equipped with three screens in the front, a central display of 17.3 inches, a ceiling monitor for the second row, and a built-in refrigerator. The equipment includes 26 speakers, electric door drives, and an advanced set of comfort features.