O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-dekabr kuni Koreya Respublikasi Milliy assambleyasi spikeri U Von Shik boshchiligidagi Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlari parlamentlari rahbarlarining uchinchi yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatga kelgan delegatsiyasini qabul qildi. Uchrashuv avvalida koreys tomoni davlat rahbariga prezident Li Chje Myondan salom va tilaklar yetkazdi.
Muzokaralar davomida tomonlar alohida strategik sheriklik munosabatlarini, shu jumladan parlamentlararo yo‘nalishda yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Siyosiy muloqotning faol rivojlanishi, parlamentlararo aloqalarning o‘sishi, shuningdek, O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va yuqori texnologiyali ishlab chiqarishni yaratishga yo‘naltirilgan o‘zaro savdo va koreys investitsiyalari hajmining ortishi qayd etildi.
Gumanitar va ta’lim sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi: O‘zbekistonda allaqachon yetakchi Koreya universitetlarining to‘rtta filiali va hududlarda kasb-hunar ta’limi markazlari faoliyat yuritmoqda. Tomonlar infratuzilma, transport va logistika, nodir metallar va kritik xomashyoni qayta ishlash, shuningdek, qonunchilik faoliyatini raqamlashtirish sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatladilar hamda parlamentlararo hamkorlik dasturini tayyorlash va do‘stlik parlament guruhlari faoliyatini faollashtirish muhimligini ta’kidladilar.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 декабря принял делегацию Национальной ассамблеи Республики Корея во главе со спикером У Вон Шиком, прибывшую в страну для участия в третьем заседании руководителей парламентов Республики Корея и государств Центральной Азии. В начале встречи корейская сторона передала главе государства приветствия и пожелания от президента Ли Чжэ Мёна.
В ходе переговоров стороны обсудили дальнейшее развитие отношений особого стратегического партнёрства, в том числе по парламентской линии. Было отмечено активное развитие политического диалога, рост межпарламентских контактов, а также увеличение взаимной торговли и корейских инвестиций, направленных на модернизацию экономики Узбекистана и создание высокотехнологичных производств.
Отдельное внимание уделили гуманитарному и образовательному сотрудничеству: в Узбекистане уже работают четыре филиала ведущих корейских университетов и центры профобразования в регионах. Стороны поддержали реализацию совместных проектов в сферах инфраструктуры, транспорта и логистики, переработки редких металлов и критического сырья, а также цифровизации законотворческой деятельности, подчеркнув важность подготовки программы межпарламентского сотрудничества и активизации парламентских групп дружбы.