O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi "Yunusobod galereyasi" savdo-biznes markaziga tashrif buyurdi. 2,5 gektar maydonni egallagan majmua 53 ming kvadrat metrdan ortiq savdo va tijorat maydonlarini birlashtiradi, bu yerda 14 million dollar miqdoridagi xorijiy investitsiyalar hisobiga jalb qilingan xorijiy brendlar faoliyat yuritadi. Markazda 100 dan ortiq do'kon ochilgan, 500 ga yaqin ish o'rni yaratilgan va yillik tashrif buyuruvchilar oqimi 2,5 million kishiga baholanmoqda.
Davlat rahbari, shuningdek, majmua hududida joylashgan kitob do'konida bo'lib, nashriyotlar vakillari va yoshlar bilan kitob savdosini rivojlantirish va o'qishni ommalashtirish masalalarini muhokama qildi. Ilmiy va badiiy adabiyotlar nashrini kengaytirish, milliy nashriyotlarni qo'llab-quvvatlash va yoshlikdan kitoblarga qiziqishni shakllantirishga alohida e'tibor qaratildi. Poytaxt aholisi bilan suhbatda prezident mahallalarning jamiyat birligi va fuqarolar farovonligining asosi sifatidagi rolini ta'kidladi.
Tashrif doirasida Shavkat Mirziyoyev 2017-yildan buyon respublika bo'ylab 70 dan ortiq axborot tizimini joriy etgan va 1,5 mingdan ortiq xodimga ega bo'lgan Unicon-Soft IT-kompaniyasining faoliyati bilan tanishdi, ularning aksariyati yosh mutaxassislar. Prezidentga davlat organlarini raqamlashtirish, bojxona sohasini raqamlashtirish va "Raqamli mahalla" platformasini rivojlantirish bo'yicha loyihalar taqdim etildi. Bundan tashqari, u infratuzilmani modernizatsiya qilish va obodonlashtirishdan so'ng 650 ta ish o'rni yaratilgan, piyodalar zonalari tashkil etilgan va xavfsizlik choralari kuchaytirilgan Rixsiliy ko'chasini ko'zdan kechirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил торгово-бизнесовый центр «Юнусобод галереяси» в Юнусабадском районе Ташкента. Комплекс площадью 2,5 гектара объединяет более 53 тыс. кв. м торговых и коммерческих пространств, где работают зарубежные бренды, привлечённые за счёт иностранных инвестиций в размере 14 млн долларов. В центре открыто свыше 100 магазинов, создано около 500 рабочих мест, а годовой поток посетителей оценивается в 2,5 млн человек.
Глава государства также побывал в книжном магазине, расположенном на территории комплекса, где обсудил с представителями издательств и молодёжью вопросы развития книжной торговли и популяризации чтения. Отдельное внимание было уделено расширению выпуска научной и художественной литературы, поддержке национальных издательств и формированию интереса к книгам с раннего возраста. В ходе общения с жителями столицы президент подчеркнул роль махаллей как основы общественного единства и благополучия граждан.
В рамках визита Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой IT-компании Unicon-Soft, которая с 2017 года внедрила более 70 информационных систем по всей стране и насчитывает свыше 1,5 тыс. сотрудников, большинство из которых — молодые специалисты. Президенту представили проекты по цифровизации госорганов, таможенной сферы и развитию платформы «Цифровая махалля». Кроме того, он осмотрел обновлённую улицу Рихсилий, где после модернизации инфраструктуры и благоустройства создано 650 рабочих мест, обустроены пешеходные зоны и усилены меры безопасности.