Toshkentda maktablarda iqlimiy ta'limni joriy etish bo'yicha seminar yakunlandi, unda biologiya, geografiya, fizika, kimyo va matematika fanlari bo'yicha 7-11-sinflar uchun tavsiyalar yakuniy tasdiqlandi. Tashabbus BMTTD, Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligi, "Ta'lim hamma narsadan ustun" fondi, "Zamin" xalqaro fondi va Respublika ta'lim markazi ko'magida amalga oshirilmoqda.
Ekspertlar har bir fan va sinf uchun iqlimiy mavzular ro'yxatini, asosiy kompetensiyalarni, shuningdek, dasturlarni yangilash, o'quv materiallarini tayyorlash va o'qituvchilarni o'qitish bo'yicha yo'l xaritasini ishlab chiqdilar. Reja 50 000 dan ortiq pedagog va 2 520 nafar murabbiyni tayyorlashni nazarda tutadi, ular 1,3 milliondan ortiq o'quvchini o'qitadi.
Dastur o'quvchilarda barqaror rivojlanish ko'nikmalarini va iqlim o'zgarishi haqidagi bilimlarni shakllantirishga qaratilgan. U O'zbekistonning Parij bitimi bo'yicha majburiyatlarini va 2019-2030-yillarga mo'ljallangan "yashil" iqtisodiyotga o'tish strategiyasini qo'llab-quvvatlaydi va mamlakatda ekologik ta'lim uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

A workshop on the introduction of climate education in schools concluded in Tashkent, where recommendations for grades 7-11 in biology, geography, physics, chemistry, and mathematics were finalized. The initiative is being implemented with the support of UNDP, the Ministry of Preschool and School Education, the Education Above All Foundation, the Zamin International Public Foundation, and the Republican Education Center.
Experts have developed a list of climate topics, key competencies for each subject and grade, as well as a roadmap for updating programs, preparing teaching materials, and training teachers. The plan includes training more than 50,000 teachers and 2,520 mentors who will train over 1.3 million schoolchildren.
The program aims to develop students' skills in sustainable development and knowledge about climate change. It supports Uzbekistan's commitments under the Paris Agreement and the Strategy for Transition to a "green" economy for 2019-2030, opening up new opportunities for environmental education in the country.