Toshkentda maktablarda iqlimiy ta'limni joriy etish bo'yicha seminar yakunlandi, unda biologiya, geografiya, fizika, kimyo va matematika fanlari bo'yicha 7-11-sinflar uchun tavsiyalar yakuniy tasdiqlandi. Tashabbus BMTTD, Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligi, "Ta'lim hamma narsadan ustun" fondi, "Zamin" xalqaro fondi va Respublika ta'lim markazi ko'magida amalga oshirilmoqda.
Ekspertlar har bir fan va sinf uchun iqlimiy mavzular ro'yxatini, asosiy kompetensiyalarni, shuningdek, dasturlarni yangilash, o'quv materiallarini tayyorlash va o'qituvchilarni o'qitish bo'yicha yo'l xaritasini ishlab chiqdilar. Reja 50 000 dan ortiq pedagog va 2 520 nafar murabbiyni tayyorlashni nazarda tutadi, ular 1,3 milliondan ortiq o'quvchini o'qitadi.
Dastur o'quvchilarda barqaror rivojlanish ko'nikmalarini va iqlim o'zgarishi haqidagi bilimlarni shakllantirishga qaratilgan. U O'zbekistonning Parij bitimi bo'yicha majburiyatlarini va 2019-2030-yillarga mo'ljallangan "yashil" iqtisodiyotga o'tish strategiyasini qo'llab-quvvatlaydi va mamlakatda ekologik ta'lim uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

В Ташкенте завершился семинар по внедрению климатического образования в школы, где окончательно утвердили рекомендации для 7–11 классов по биологии, географии, физике, химии и математике. Инициатива реализуется при поддержке ПРООН, Министерства дошкольного и школьного образования, Фонда «Образование превыше всего», Международного фонда «Замин» и Республиканского центра образования.
Эксперты разработали перечень климатических тем, ключевые компетенции для каждого предмета и класса, а также дорожную карту обновления программ, подготовки учебных материалов и обучения учителей. План предусматривает подготовку более 50 000 педагогов и 2 520 наставников, которые обучат свыше 1,3 миллиона школьников.
Программа нацелена на формирование у учащихся навыков устойчивого развития и знаний о климатических изменениях. Она поддерживает обязательства Узбекистана по Парижскому соглашению и Стратегии перехода к «зелёной» экономике на 2019–2030 годы, открывая новые возможности для экологического просвещения в стране.