Yakunlangan Robot-sumo bo‘yicha Respublika chempionatida Bytonite jamoasi mutlaq g‘olib bo‘ldi. Musobaqada butun respublika bo‘ylab 392 ta jamoa ishtirok etdi, bu esa voqeaning ko‘lamini ta’kidlaydi. Muvaffaqiyatning asosiy omili apparat qismining ishonchliligi bo‘ldi: jamoaning roboti barcha janglar davomida birorta ham nosozliksiz ishladi, bu yuqori kontakt zichligi va murakkab saralash bosqichlarida kamdan kam uchraydi.
Final janglarida taktika hal qiluvchi rol o‘ynadi. Bytonite eng kuchli raqiblarga qarshi kurashdi va janglarning natijasi soniyalarning ulushlari bilan aniqlandi. Hakamlar va tomoshabinlar finaldagi g‘alaba muhandislar va operatorlarning matematik jihatdan aniq harakatlari natijasi bo‘lganini, tasodif emasligini ta’kidladilar.
Jamoani ko‘p tarmoqli tajribaga ega muhandis Bekzod murabbiylik qildi. Uning tizimli yondashuvi va aniq hisob-kitoblari deyarli to‘rt yuz raqibga qarshi samarali bo‘lgan strategiyani ishlab chiqishga imkon berdi. Ekspertlarning ta’kidlashicha, Bytonite muvaffaqiyati – bu jamoaviy ish va avtonom robotlar raqibning harakatlariga 5 millisekunddan kamroq vaqt ichida javob beradigan arenaga chiqishdan oldingi ko‘p soatlik sinovlarning natijasidir.

At the recently concluded Republican Robot Sumo Championship, the Bytonite team emerged as the absolute winner. The competition brought together 392 teams from across the country, highlighting the scale of the event. A key factor in their success was the reliability of the hardware: the team's robot operated without a single failure throughout all the matches, which is rare given the high density of contacts and complex qualifying stages.
In the final matches, tactics played a decisive role. Bytonite faced the strongest opponents, and the outcome of the battles was determined by fractions of a second. Judges and spectators noted that the victory in the final was the result of mathematically precise actions by engineers and operators, rather than chance.
The team's preparation was overseen by mentor Bekzod, an engineer with multidisciplinary experience. His systematic approach and precise calculations allowed him to build a strategy that proved effective against almost four hundred competitors. Experts emphasize that Bytonite's success is the result of teamwork and many hours of testing that preceded their appearance in the arena, where autonomous robots react to the opponent's movements in less than 5 milliseconds.