O'zbekiston energetika sektorida muhim voqea qayd etildi: Ustyurt platosida rekord darajadagi razvedka qudug'i qazilib, 6,5 km chuqurlikka yetdi. Mamlakat prezidentining so'zlariga ko'ra, qidiruv ishlari muvaffaqiyatli yakunlandi - yangi gaz koni topildi. Yoqilg'i hajmiga qo'shimcha ravishda, ishning texnologik murakkabligi va mintaqa uchun ilgari erishib bo'lmagan qatlamlarning noyob chuqurligi alohida e'tiborni tortadi.
Tarixiy jihatdan Ustyurt neft va gaz mintaqasida burg'ulash 2,5-3 km bilan cheklangan edi, bu esa hozirgi operatsiyani misli ko'rilmagan holga keltiradi. Geologlarning ta'kidlashicha, kashfiyot butun mintaqa zaxiralarini baholashni qayta ko'rib chiqishni talab qiladi. Tadqiq qilinayotgan hududning maydoni 105,1 ming kvadrat kilometrni tashkil etadi va Qozog'iston va Turkmaniston bilan transchegaraviy zonalarni, Ustyurt platosini, Janubiy Orolbo'yini va Orol dengizining bir qismini o'z ichiga oladi, bu esa resurslarni o'zlashtirishni qiyinlashtiradi.
Mutaxassislarning fikricha, platoning pastki qatlamlari sezilarli, ilgari foydalanish imkoni bo'lmagan uglevodorod resurslarini yashiradi, ularni ishlab chiqish yaqin yillardagi sanoatning ustuvor yo'nalishi bo'ladi. Ustyurt platosi o'zining g'ayrioddiy landshaftlari va 350 metrgacha bo'lgan jarliklari bilan mashhur, hududning geologik tarixi esa qadimgi Tetis okeanining tubi bo'lganligi sababli, hanuzgacha tarixiy chig'anoqlar va akula tishlari topilishi bilan namoyon bo'ladi.

В энергетическом секторе Узбекистана зафиксировано знаковое событие: на плато Устюрт пробурена рекордная разведочная скважина, достигшая глубины 6,5 км. По словам президента страны, поисковые работы увенчались успехом — обнаружено новое газовое месторождение. Помимо объема топлива, особое внимание привлекает технологическая сложность работ и уникальная глубина залегания пластов, ранее недостижимая для региона.
Исторически в Устюртском нефтегазоносном регионе бурение ограничивалось 2,5–3 км, что делает нынешнюю операцию беспрецедентной. Геологи отмечают, что открытие потребует пересмотра оценок запасов всего региона. Площадь исследуемой территории составляет 105,1 тыс. кв. км и включает трансграничные зоны с Казахстаном и Туркменистаном, плато Устюрт, Южное Приаралье и часть акватории Аральского моря, что усложняет освоение ресурсов.
Эксперты считают, что нижние ярусы плато скрывают значительные, ранее недоступные углеводородные ресурсы, разработка которых станет приоритетом отрасли на ближайшие годы. Плато Устюрт известно своими необычными ландшафтами и обрывами до 350 м, а геологическая история территории, когда она была дном древнего океана Тетис, до сих пор проявляется находками доисторических ракушек и зубов акул.