2025-yilning yanvar-noyabr oylarida o'rtacha tarif 9,8% ga oshdi. Noyabr oyida ko'rsatkich oktyabrga nisbatan 0,5% ga o'sdi, deb xabar beradi Statistika Milliy qo'mitasi ma'lumotlari.
Tariflarning oshishi Raqobat qo'mitasining aralashuviga sabab bo'ldi, u noyabr oyining o'rtalarida narxlarning oshish sabablarini o'rganishni boshladi. Operatorlarga o'zgarishlarning asosliligini tushuntirish talabi bilan rasmiy so'rovlar yuborildi.
Regulyatorning e'tibori markazida kompaniyalarning aloqa sifatini yaxshilash va qamrov zonasini kengaytirish bo'yicha xarajatlari turibdi. Ushbu omillar tariflarning shakllanishiga ta'sir qilishi mumkin, ammo halol bo'lmagan amaliyotlarni istisno qilish ham muhim.
Agar raqobatga zid xatti-harakatlar belgilari aniqlansa, shu jumladan narxlarning muvofiqlashtirilgan oshishi, tekshiruv o'tkazish va qonunchilikka muvofiq choralar ko'rish rejalashtirilgan.

За январь–ноябрь 2025 года средний тариф увеличился на 9,8%. В ноябре показатель вырос на 0,5% по сравнению с октябрем, сообщают данные Национального комитета по статистике.
Рост тарифов стал поводом для вмешательства Комитета по конкуренции, который в середине ноября начал изучение причин повышения. Операторам направлены официальные запросы с требованием объяснить обоснованность изменений.
В центре внимания регулятора — расходы компаний на улучшение качества связи и расширение зоны покрытия. Эти факторы могут влиять на формирование тарифов, но также важно исключить недобросовестные практики.
Если будут выявлены признаки антиконкурентного поведения, включая скоординированное повышение цен, планируется проведение проверки и принятие мер в соответствии с законодательством.