O'zbekiston 2026-yilga borib yalpi ichki mahsulot hajmini 160 milliard dollarga yetkazishga qodir. Bu haqda mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyev ma'lum qildi va bunday ko'rsatkichlarga mavjud iqtisodiy salohiyat, amalga oshirilayotgan islohotlar, tadbirkorlarning yuqori faolligi va xalqaro hamkorlikni kengaytirish orqali erishish mumkinligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, mavjud resurslardan oqilona foydalanilsa, mamlakat rivojlanishning ancha yuqori sur'atlariga erishishi mumkin.
Davlat rahbari global iqtisodiyot sharoitida malakali kadrlar va ilg'or texnologiyalar hal qiluvchi rol o'ynashini ta'kidladi. U yuqori qo'shilgan qiymatga ega tarmoqlarni rivojlantirish, yuqori daromadli xizmatlar sektorining o'sishi, bioinjeneriya, zamonaviy agrotexnologiyalar va suv tejovchi yechimlarni joriy etish, shuningdek, "yashil" energetika va chiqindisiz ishlab chiqarishni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdi.
Mirziyoyev, shuningdek, ta'lim va sog'liqni saqlash sohalarida ilg'or xorijiy tajribani o'zlashtirish muhimligini ta'kidladi. Uning bahosiga ko'ra, fan va innovatsiyalarga asoslangan kasblar uchun mutaxassislar tayyorlash kelgusi besh yil ichida O'zbekiston iqtisodiyoti hajmini 240 milliard dollarga yetkazish imkonini beradi.

Uzbekistan is capable of increasing its gross domestic product to $160 billion by 2026. This was stated by the country's president, Shavkat Mirziyoyev, noting that such indicators are achievable due to the current economic potential, ongoing reforms, high activity of entrepreneurs, and expansion of international cooperation. According to him, with the competent use of available resources, the country can achieve significantly higher rates of development.
The head of state emphasized that in the global economy, qualified personnel and advanced technologies play a crucial role. He gave special importance to the development of industries with high added value, the growth of the high-income services sector, the introduction of bioengineering, modern agricultural technologies and water-saving solutions, as well as the development of "green" energy and waste-free production.
Separately, Mirziyoyev pointed out the importance of borrowing advanced foreign experience in the fields of education and healthcare. According to his assessment, training specialists for professions based on science and innovation could, in the next five years, allow Uzbekistan's economy to increase to $240 billion.