O'zbekiston 2026-yilga borib yalpi ichki mahsulot hajmini 160 milliard dollarga yetkazishga qodir. Bu haqda mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyev ma'lum qildi va bunday ko'rsatkichlarga mavjud iqtisodiy salohiyat, amalga oshirilayotgan islohotlar, tadbirkorlarning yuqori faolligi va xalqaro hamkorlikni kengaytirish orqali erishish mumkinligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, mavjud resurslardan oqilona foydalanilsa, mamlakat rivojlanishning ancha yuqori sur'atlariga erishishi mumkin.
Davlat rahbari global iqtisodiyot sharoitida malakali kadrlar va ilg'or texnologiyalar hal qiluvchi rol o'ynashini ta'kidladi. U yuqori qo'shilgan qiymatga ega tarmoqlarni rivojlantirish, yuqori daromadli xizmatlar sektorining o'sishi, bioinjeneriya, zamonaviy agrotexnologiyalar va suv tejovchi yechimlarni joriy etish, shuningdek, "yashil" energetika va chiqindisiz ishlab chiqarishni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdi.
Mirziyoyev, shuningdek, ta'lim va sog'liqni saqlash sohalarida ilg'or xorijiy tajribani o'zlashtirish muhimligini ta'kidladi. Uning bahosiga ko'ra, fan va innovatsiyalarga asoslangan kasblar uchun mutaxassislar tayyorlash kelgusi besh yil ichida O'zbekiston iqtisodiyoti hajmini 240 milliard dollarga yetkazish imkonini beradi.

Узбекистан способен увеличить объём валового внутреннего продукта до $160 млрд к 2026 году. Об этом заявил президент страны Шавкат Мирзиёев, отметив, что такие показатели достижимы за счёт текущего экономического потенциала, проводимых реформ, высокой активности предпринимателей и расширения международного сотрудничества. По его словам, при грамотном использовании имеющихся ресурсов страна может добиться значительно более высоких темпов развития.
Глава государства подчеркнул, что в условиях глобальной экономики решающую роль играют квалифицированные кадры и передовые технологии. Особое значение он отвёл развитию отраслей с высокой добавленной стоимостью, росту сектора высокодоходных услуг, внедрению биоинжиниринга, современных агротехнологий и водосберегающих решений, а также развитию «зелёной» энергетики и безотходного производства.
Отдельно Мирзиёев указал на важность заимствования передового зарубежного опыта в сферах образования и здравоохранения. По его оценке, подготовка специалистов для профессий, основанных на науке и инновациях, может в перспективе пяти лет позволить увеличить объём экономики Узбекистана уже до $240 млрд.