2026-yilda O'zbekistonda umumiy qiymati 52 milliard dollarga teng bo'lgan 782 ta sanoat va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish boshlanadi. Bu haqda mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyev ma'lum qildi. Ularning orasida 14 milliard dollarlik 228 ta yirik ishlab chiqarish quvvati mavjud bo'lib, bu iqtisodiyotni texnologik va innovatsion transformatsiya qilish uchun muhim qadam bo'ladi.
Prezidentning so'zlariga ko'ra, investitsiyalarning raqobatbardoshligi va samaradorligini oshirish uchun Iqtisodiyot, Moliya, Investitsiyalar, Sanoat va Savdo vazirliklarining ishiga yangicha yondashuv zarur. Loyihalar doirasida metallurgiya komplekslari, kimyo zavodlari qurilishi va yuqori texnologiyali tarmoqlarni rivojlantirish ko'zda tutilgan. Namangan viloyatida oltin va kumush konlari o'zlashtiriladi, Olmaliqda yiliga 300 ming tonna katodli mis ishlab chiqaradigan metallurgiya kompleksi qurilmoqda, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida yangi o'g'itlar va kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish yo'lga qo'yiladi.

In 2026, Uzbekistan will launch 782 industrial and infrastructure projects with a total value of $52 billion. This was announced by the country's president, Shavkat Mirziyoyev. Among them are 228 large production facilities worth $14 billion, which will be a significant step for the technological and innovative transformation of the economy.
According to the president, a new approach to the work of the ministries of economy, finance, investment, industry and trade is required to increase competitiveness and investment efficiency. The projects include the construction of metallurgical complexes, chemical plants and the development of high-tech industries. Gold and silver deposits will be developed in the Namangan region, a metallurgical complex with a capacity of 300 thousand tons of cathode copper per year is being built in Almalyk, and the production of new fertilizers and chemical products will be established in the Samarkand and Kashkadarya regions.
The five-year industrial development program envisages an increase in the added value of production from $36.5 billion to at least $60 billion, and the volume of high-tech products will increase by 2.5 times. By 2026, the country's exports are planned to be increased to $40 billion, with the share of finished and semi-finished products exceeding 55%.