O'zbekiston va Yaponiya Japan Foundation orqali hamkorlikni kengaytirmoqda
18-dekabr kuni O'zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov Yaponiya jamg'armasi raisi Shin'ichi Kurosava bilan uchrashdi. Yaponiyada "O'zbekiston madaniyati kunlari" bo'lib o'tdi, unga "Ginza" saroyida konsert va "Yangi O'zbekiston" fotoko'rgazmasi kiritilgan.
Uchrashuv davomida o'zaro hamkorlikning aniq yo'nalishlari muhokama qilindi: san'at, teatr va musiqa sohasida almashinuv dasturlarini kengaytirish, nomoddiy madaniy meros bo'yicha qo'shma tadqiqotlar o'tkazish, O'zbekistonning o'quv yurtlarida yapon tili va madaniyat klublarini o'rganish markazlarini ochish, talabalar uchun grantlar va stipendiyalar berish, Yaponiyaning madaniy merosni raqamlashtirish tajribasini joriy etish, virtual ko'rgazmalar va qo'shma multimedia loyihalarini yaratish, shuningdek, madaniy tashabbuslar uchun raqamli platformani ishlab chiqish.
Tomonlar Japan Foundation bilan hamkorlik xalqlar o'rtasida o'zaro ishonch va do'stlikni mustahkamlashga xizmat qilishini hamda O'zbekiston va Yaponiya o'rtasidagi madaniy-ma'rifiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning asosiy vositasi ekanligini ta'kidladilar.

Uzbekistan and Japan expand cooperation through the Japan Foundation
On December 18, the Minister of Culture of Uzbekistan Ozodbek Nazarbekov met with the Chairman of the Japan Foundation, Shinya Kurosawa. The "Days of Culture of Uzbekistan" were held in Japan, including a concert at the "Ginza" Palace and a photo exhibition "New Uzbekistan".
During the meeting, specific areas of cooperation were discussed: expansion of exchange programs in art, theater and music, joint research of intangible cultural heritage, opening of Japanese language study centers and cultural clubs in educational institutions of Uzbekistan, provision of grants and scholarships for students, introduction of Japanese experience in digitizing cultural heritage, creation of virtual exhibitions and joint multimedia projects, as well as the development of a digital platform for cultural initiatives.
The parties noted that cooperation with the Japan Foundation contributes to strengthening mutual trust and friendship between peoples and is a key tool for further deepening cultural and educational interaction between Uzbekistan and Japan.