Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkentda olib borilayotgan qurilish ishlari, jumladan, Chirchiq daryosi orqali yangi ko'prik va metro bekati bilan integratsiyalashgan avtoturargoh majmuasi loyihasi bilan tanishdi. Ushbu tashabbuslar poytaxt va yangi shahar tumani o'rtasidagi transport aloqalarini mustahkamlash, shuningdek, oqimlarni samarali boshqarish va aholi harakatlanishi xavfsizligini oshirishga qaratilgan.
Ko'prikning o'tkazish qobiliyati sutkasiga 40-50 mingta avtomobilni tashkil etadi, bunda ekologiyaga alohida e'tibor qaratiladi: qirg'oq hududlarini obodonlashtirish, energiyani tejovchi yoritish tizimlari, piyodalar va velosiped yo'laklari nazarda tutilgan. Ko'prikdan Yangi Toshkent aholisining qulay harakatlanishini ta'minlaydigan ikki yo'lli tramvay liniyasi ham o'tadi.
Bundan tashqari, 9 ta zamonaviy bekatga ega 21 kilometrlik metro liniyasi qurilmoqda, u kuniga 230 minggacha yo'lovchiga xizmat ko'rsatishga qodir va mavjud tarmoqqa to'liq integratsiya qilingan. Bekatlardan biri 20 ming kvadrat metrlik avtoturargohni avtomobillar, piyodalar va jamoat transporti uchun oqimlarni aniq ajratgan holda birlashtiradi. Butun majmua 2027-yilda ishga tushishi va Yangi Toshkentning strategik rivojlanishini ta'minlashi kutilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства в Новом Ташкенте, включая проект нового моста через реку Чирчик и интегрированного парковочного комплекса со станцией метро. Эти инициативы направлены на укрепление транспортной связи между столицей и новым городским районом, а также на эффективное управление потоками и повышение безопасности передвижения жителей.
Мост спроектирован на пропускную способность 40–50 тысяч автомобилей в сутки, при этом особое внимание уделяется экологии: предусмотрены озеленение прибрежных территорий, энергосберегающие системы освещения, пешеходные и велосипедные дорожки. По мосту также проложат двухпутную трамвайную линию, обеспечив комфортное перемещение жителей Нового Ташкента.
Кроме того, строится 21-километровая линия метро с 9 современными станциями, способная обслуживать до 230 тысяч пассажиров в день и полностью интегрированная в существующую сеть. Одна из станций объединит парковку площадью 20 тысяч квадратных метров с четким разделением потоков для автомобилей, пешеходов и общественного транспорта. Ожидается, что весь комплекс начнёт работу в 2027 году, обеспечивая стратегическое развитие Нового Ташкента.