O‘zbekiston Prezidenti ichki yo‘nalishlarda yo‘lovchi temir yo‘l transportini kengaytirish bo‘yicha farmonni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, 2030-yilga kelib tashiladigan yo‘lovchilar soni yiliga 10,5 milliondan 23,5 milliongacha oshiriladi, elektropoyezdlar qatnovi yo‘nalishlari esa 40 tadan 53 taga kengaytiriladi, bu esa qulay va zamonaviy transport tizimini yaratadi.
Asosiy e’tibor asosiy yo‘nalishlarda yuqori tezlikdagi elektropoyezdlarni ishga tushirishga qaratilgan. 2026-yildan boshlab «Toshkent – Urganch – Xiva» yo‘nalishi bo‘ylab 465 kilometrlik masofaga zamonaviy poyezdlar qatnaydi, «Miskin – Nukus» yo‘nalishining 196 kilometrlik elektrlashtirish ishlari 2026-yil oxirigacha yakunlanadi. Shuningdek, «Angren – Pop» va «Toshg‘uzor – Boysun – Qumqo‘rg‘on» strategik ahamiyatga ega bo‘lgan uchastkalarni modernizatsiya qilish rejalashtirilgan bo‘lib, bu Farg‘ona vodiysi va Surxondaryo viloyatida tezyurar poyezdlar harakatini tashkil etish imkonini beradi.
Yangi yil arafasida «Afrosiyob» tezyurar poyezdining qo‘shimcha reyslari ommabop yo‘nalishlarda harakatlana boshlaydi. Kompleks chora-tadbirlar butun mamlakat bo‘ylab yo‘lovchilarning o‘sib borayotgan ehtiyojlarini qondira oladigan zamonaviy, qulay va tezkor temir yo‘l aloqasini yaratishga qaratilgan.

The President of Uzbekistan signed a decree on the large-scale development of passenger rail transportation on domestic routes. According to the document, by 2030, the number of passengers transported will increase from 10.5 million to 23.5 million people per year, and routes with electric trains will expand from 40 to 53, which will create a convenient and modern transport system.
Special attention is paid to the launch of high-speed electric trains on key lines. From 2026, modern trains will run on the 465-kilometer route "Tashkent - Urgench - Khiva", and the electrification of the 196-kilometer section "Miskin - Nukus" will be completed by the end of 2026. It is also planned to modernize the strategically important sections "Angren - Pap" and "Toshguzar - Boysun - Kumkurgan", which will allow organizing the movement of high-speed trains in the Fergana Valley and Surkhandarya region.
On the eve of the New Year, additional flights of the high-speed train "Afrosiab" will begin to run on popular routes. Comprehensive measures are aimed at creating a modern, comfortable and fast railway service that can meet the growing needs of passengers throughout the country.