Yuqori tezlikdagi elektropoyezdlar hududlarni bog'laydi va O'zbekiston fuqarolarining harakatlanishini tezlashtiradi
O'zbekiston temir yo'l sohasida yutuqlarga erishishga tayyorlanmoqda
O‘zbekiston Prezidenti ichki yo‘nalishlarda yo‘lovchi temir yo‘l transportini kengaytirish bo‘yicha farmonni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, 2030-yilga kelib tashiladigan yo‘lovchilar soni yiliga 10,5 milliondan 23,5 milliongacha oshiriladi, elektropoyezdlar qatnovi yo‘nalishlari esa 40 tadan 53 taga kengaytiriladi, bu esa qulay va zamonaviy transport tizimini yaratadi.
Asosiy e’tibor asosiy yo‘nalishlarda yuqori tezlikdagi elektropoyezdlarni ishga tushirishga qaratilgan. 2026-yildan boshlab «Toshkent – Urganch – Xiva» yo‘nalishi bo‘ylab 465 kilometrlik masofaga zamonaviy poyezdlar qatnaydi, «Miskin – Nukus» yo‘nalishining 196 kilometrlik elektrlashtirish ishlari 2026-yil oxirigacha yakunlanadi. Shuningdek, «Angren – Pop» va «Toshg‘uzor – Boysun – Qumqo‘rg‘on» strategik ahamiyatga ega bo‘lgan uchastkalarni modernizatsiya qilish rejalashtirilgan bo‘lib, bu Farg‘ona vodiysi va Surxondaryo viloyatida tezyurar poyezdlar harakatini tashkil etish imkonini beradi.
Yangi yil arafasida «Afrosiyob» tezyurar poyezdining qo‘shimcha reyslari ommabop yo‘nalishlarda harakatlana boshlaydi. Kompleks chora-tadbirlar butun mamlakat bo‘ylab yo‘lovchilarning o‘sib borayotgan ehtiyojlarini qondira oladigan zamonaviy, qulay va tezkor temir yo‘l aloqasini yaratishga qaratilgan.

Высокоскоростные электропоезда свяжут регионы и ускорят перемещение граждан Узбекистана
Президент Узбекистана подписал указ о масштабном развитии пассажирских железнодорожных перевозок по внутренним направлениям. Согласно документу, к 2030 году число перевозимых пассажиров увеличится с 10,5 млн до 23,5 млн человек в год, а маршруты с электропоездами расширятся с 40 до 53, что создаст удобную и современную транспортную систему.
Особое внимание уделено запуску высокоскоростных электропоездов на ключевых линиях. С 2026 года по 465-километровому маршруту «Ташкент – Ургенч – Хива» будут курсировать современные поезда, а электрификация 196-километрового участка «Мискин – Нукус» завершится к концу 2026 года. Также планируется модернизация стратегически важных участков «Ангрен – Пап» и «Тошгузар – Бойсун – Кумкурган», что позволит организовать движение скоростных поездов в Ферганской долине и Сурхандарьинской области.
В преддверии Нового года на популярных направлениях начнут курсировать дополнительные рейсы высокоскоростного поезда «Афросиаб». Комплексные меры направлены на создание современного, комфортного и быстрого железнодорожного сообщения, способного удовлетворить растущие потребности пассажиров по всей стране.