Xavfsiz hisob-kitob texnologiyalari: O'zbekistonda eskrou tizimi qonun qabul qilingandan so'ng ishga tushadi
U kvartiralarni sotib olish uchun qo'llaniladi
O‘zbekistonda 1-yanvardan boshlab yangi uylardagi kvartiralarni sotib olish faqat eskrou tizimi orqali amalga oshirilishi haqida mish-mishlar tarqalmoqda. Mamlakat Adliya vazirligi bu xabarlarni rad etib, hozircha bunday tizimdan majburiy foydalanish uchun qonuniy asos yo‘qligini ta’kidladi.
Prezidentning 2025-yil 27-yanvardagi PF-11-son farmoniga muvofiq, mamlakatda uy-joy qurilishini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar kompleksi tasdiqlangan. Ushbu tashabbuslar doirasida «Ulushli ishtirok asosida ko‘p kvartirali uylar va boshqa ko‘chmas mulk obyektlarini qurish to‘g‘risida»gi qonun loyihasi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda eskrou tizimini joriy etish nazarda tutilgan. Uning ishga tushirilishining aniq sanasi faqat qonun rasman qabul qilingandan keyin belgilanadi.
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov eskrou hisobvaraqlar texnologiyasi allaqachon foydalanishga tayyorligini, biroq qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritilmasa, uni qo‘llashning iloji yo‘qligini ta’kidladi. Yangi tizim faqat noldan qurilayotgan obyektlarga taalluqli bo‘lib, allaqachon qurilish jarayonida bo‘lgan loyihalarga ta’sir qilmaydi, bu esa xaridorlarga qo‘shimcha himoya va moliyaviy hisob-kitoblarning shaffofligini ta’minlaydi.

Технологии безопасных расчетов: система эскроу в Узбекистане заработает после принятия закона
В Узбекистане распространяются слухи о том, что с 1 января покупка квартир в новых домах якобы будет проходить исключительно через систему эскроу. Министерство юстиции страны опровергло эти сообщения, подчеркнув, что пока нет законного основания для обязательного использования такой системы.
Согласно указу Президента от 27 января 2025 года № PF-11, в стране утверждён комплекс мер по совершенствованию жилищного строительства. В рамках этих инициатив разработан законопроект «О строительстве многоквартирных домов и других объектов недвижимости на основе долевого участия», который предусматривает внедрение системы эскроу. Окончательная дата её запуска будет определена только после официального принятия закона.
Министр строительства и ЖКХ Шерзод Хидоятов отмечал, что технология эскроу-счетов уже готова к использованию, но её применение невозможно без внесения изменений в законодательство. Новая система коснется исключительно строящихся с нуля объектов и не затронет проекты, которые уже находятся в процессе строительства, обеспечивая покупателям дополнительную защиту и прозрачность финансовых расчетов.