Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 6-yanvar kuni Oʻzbekistonda elektron tijoratni rivojlantirishga qaratilgan qonun loyihasini birinchi oʻqishda qabul qildi. Vazirlar Mahkamasi tomonidan kiritilgan hujjat platforma operatorlari, buyurtmalar agregatorlari, raqamli striming xizmatlari va transchegaraviy elektron tijorat ishtirokchilari uchun zamonaviy taʼriflarni joriy etadi. Maqsad – huquqiy boʻshliqlarni bartaraf etish va sohani tartibga solishga yagona yondashuvni taʼminlash.
Qonun loyihasi, shuningdek, elektron tijoratda soliqqa tortishni takomillashtirish va biznes jarayonlarini optimallashtirishni nazarda tutadi. Faoliyat turiga qarab – marketpleyslar, agregatorlar yoki striming xizmatlari – alohida huquqlar, majburiyatlar va javobgarlik choralari belgilanadi. Yakka tartibdagi tadbirkorlar va oʻzini oʻzi band qilganlar maxsus hisoblardan foydalanishlari shart, eksportchilar esa yuk bojxona deklaratsiyasi bilan tasdiqlangan holda QQS nol stavkasidan va pasaytirilgan soliq stavkalaridan foydalanishlari mumkin.
Hujjatning qabul qilinishi onlayn-savdoning shaffof va tuzilgan ekotizimini yaratish, raqobat muhitini mustahkamlash va iqtisodiyotda noqonuniy aylanma hajmini qisqartirish, shu bilan birga mamlakat byudjetiga barqaror tushumlarni taʼminlash imkonini beradi.

Законодательная палата Олий Мажлиса 6 января приняла в первом чтении законопроект, направленный на развитие электронной торговли в Узбекистане. Документ, внесённый Кабинетом министров, вводит современные определения для операторов платформ, агрегаторов заказов, цифровых стриминговых сервисов и участников трансграничной электронной коммерции. Цель — устранить правовые пробелы и обеспечить единый подход к регулированию отрасли.
Законопроект также предусматривает совершенствование налогообложения и оптимизацию бизнес-процессов в электронной коммерции. В зависимости от вида деятельности — маркетплейсы, агрегаторы или стриминговые сервисы — устанавливаются отдельные права, обязанности и меры ответственности. Индивидуальные предприниматели и самозанятые обязаны использовать специальные счета, а экспортеры смогут воспользоваться нулевой ставкой НДС и пониженными налоговыми ставками при подтверждении грузовой таможенной декларацией.
Принятие документа позволит создать прозрачную и структурированную экосистему онлайн-торговли, укрепить конкурентную среду и сократить масштабы теневого оборота в экономике, одновременно обеспечивая стабильные поступления в бюджет страны.