O‘zbekistonda 2025-yilning 11 oyida yirik korxonalar tomonidan 18,5 trillion so‘mlik rezina va plastmassa buyumlari ishlab chiqarildi, bu 2024-yilning shu davriga nisbatan 16,1 foizga ko‘pdir, deb xabar berdi Davlat statistika qo‘mitasi. Ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha Toshkent yetakchi bo‘lib qolmoqda — 6,9 trillion so‘m. Shuningdek, Toshkent viloyati — 4,2 trillion, Farg‘ona — 1,9 trillion, Samarqand — 1,3 trillion va Sirdaryo viloyati — 1 trillion so‘m ham sezilarli hajmlarni ta’minladi.
Qolgan hududlarda ishlab chiqarish quyidagicha taqsimlandi: Qoraqalpog‘iston Respublikasi — 198,1 milliard so‘m, Andijon viloyati — 770,7 milliard, Buxoro — 318,8 milliard, Jizzax — 463,1 milliard, Qashqadaryo — 172,8 milliard, Navoiy — 369,5 milliard, Namangan — 752 milliard, Surxondaryo — 103,4 milliard va Xorazm viloyati — 154,6 milliard so‘m.
Soha o‘sishi sanoat ishlab chiqarishining mustahkamlanishi va rezina-texnika va plastmassa buyumlariga bo‘lgan talabning ortib borayotganini aks ettiradi, bu esa iqtisodiyotni diversifikatsiya qilishga va mamlakatning turli hududlarida mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirishga yordam beradi.

In Uzbekistan, over 11 months of 2025, large enterprises produced rubber and plastic products worth 18.5 trillion soums, which is 16.1% higher than in the same period of 2024, the National Statistics Committee reported. Tashkent remains the leader in production volume with 6.9 trillion soums. Significant volumes were also delivered by the Tashkent region with 4.2 trillion, Fergana with 1.9 trillion, Samarkand with 1.3 trillion, and Syrdarya with 1 trillion soums.
In the remaining regions, production was distributed as follows: the Republic of Karakalpakstan — 198.1 billion soums, Andijan region — 770.7 billion, Bukhara — 318.8 billion, Jizzakh — 463.1 billion, Kashkadarya — 172.8 billion, Navoi — 369.5 billion, Namangan — 752 billion, Surkhandarya — 103.4 billion, and Khorezm region — 154.6 billion soums.
The growth of the sector reflects the strengthening of industrial production and rising demand for rubber engineering and plastic products, contributing to economic diversification and the development of local manufacturing in various regions of the country.