O‘zbekistonda 2025-yilning 11 oyida yirik korxonalar tomonidan 18,5 trillion so‘mlik rezina va plastmassa buyumlari ishlab chiqarildi, bu 2024-yilning shu davriga nisbatan 16,1 foizga ko‘pdir, deb xabar berdi Davlat statistika qo‘mitasi. Ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha Toshkent yetakchi bo‘lib qolmoqda — 6,9 trillion so‘m. Shuningdek, Toshkent viloyati — 4,2 trillion, Farg‘ona — 1,9 trillion, Samarqand — 1,3 trillion va Sirdaryo viloyati — 1 trillion so‘m ham sezilarli hajmlarni ta’minladi.
Qolgan hududlarda ishlab chiqarish quyidagicha taqsimlandi: Qoraqalpog‘iston Respublikasi — 198,1 milliard so‘m, Andijon viloyati — 770,7 milliard, Buxoro — 318,8 milliard, Jizzax — 463,1 milliard, Qashqadaryo — 172,8 milliard, Navoiy — 369,5 milliard, Namangan — 752 milliard, Surxondaryo — 103,4 milliard va Xorazm viloyati — 154,6 milliard so‘m.
Soha o‘sishi sanoat ishlab chiqarishining mustahkamlanishi va rezina-texnika va plastmassa buyumlariga bo‘lgan talabning ortib borayotganini aks ettiradi, bu esa iqtisodiyotni diversifikatsiya qilishga va mamlakatning turli hududlarida mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirishga yordam beradi.

В Узбекистане за 11 месяцев 2025 года крупные предприятия произвели резиновых и пластмассовых изделий на сумму 18,5 трлн сумов, что на 16,1% превышает показатели аналогичного периода 2024 года, сообщили в Национальном комитете по статистике. Лидером по объему производства остаётся Ташкент — 6,9 трлн сумов. Значительные объемы также обеспечили Ташкентская область — 4,2 трлн, Ферганская — 1,9 трлн, Самаркандская — 1,3 трлн и Сырдарьинская — 1 трлн сумов.
В остальных регионах производство распределилось следующим образом: Республика Каракалпакстан — 198,1 млрд сумов, Андижанская область — 770,7 млрд, Бухарская — 318,8 млрд, Джизакская — 463,1 млрд, Кашкадарьинская — 172,8 млрд, Навоийская — 369,5 млрд, Наманганская — 752 млрд, Сурхандарьинская — 103,4 млрд и Хорезмская область — 154,6 млрд сумов.
Рост отрасли отражает укрепление промышленного производства и растущий спрос на резинотехнические и пластмассовые изделия, что способствует диверсификации экономики и развитию местного производства в различных регионах страны.