Humans ilovasi orqali 2 mingdan ortiq foydalanuvchining kartalaridan qariyb 7 milliard so'm o'g'irlangan
To'lov tashkilotini tekshirishdan so'ng keng ko'lamli o'g'irlik aniqlandi
O‘zbekistonda Humans mobil ilovasining 2000 dan ortiq foydalanuvchisi qariyb 7 milliard so‘mdan mahrum bo‘ldi. Hodisa 2025-yil dekabr oyining boshida, Humans kompaniyasi va Paylov to‘lov xizmati ommaviy ravishda bir-birini o‘g‘irlikda ayblagan paytda sodir bo‘lgan.
7-yanvar kuni Markaziy bank Humans’ga Paylov brendi orqali xizmat ko‘rsatgan «Octogram» AJ to‘lov tashkilotida tekshiruvni yakunladi. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, materiallar huquqiy baho berish va chora ko‘rish uchun Ichki ishlar vazirligiga yuborildi. Jabrlangan fuqarolarga huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilish tavsiya etiladi.
Ichki ishlar vazirligi matbuot kotibi Shohruh G‘iyosovning so‘zlariga ko‘ra, o‘ta yirik miqdorda o‘g‘irlik moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov departamenti dastlabki tergov harakatlarini olib bormoqda, Humans va Paylov tomonidan tergovning borishi haqida rasmiy izohlar hozircha yo‘q.

Через приложение Humans украли около 7 млрд сумов с карт более 2 тыс. пользователей
В Узбекистане более 2 000 пользователей мобильного приложения Humans лишились около 7 млрд сумов. Инцидент произошёл в начале декабря 2025 года, когда компания Humans и платёжный сервис Paylov публично обвиняли друг друга в причастности к хищению.
7 января Центральный банк завершил проверку платёжной организации «Octogram» АО, которая обслуживала Humans через бренд Paylov. По итогам проверки материалы направлены в МВД для правовой оценки и принятия мер. Пострадавшим гражданам рекомендовано обращаться в правоохранительные органы.
По словам пресс-секретаря МВД Шохруха Гиясова, возбуждено уголовное дело по статье о краже в особо крупном размере. Следственный департамент проводит первичные следственные действия, официальные комментарии со стороны Humans и Paylov о ходе расследования пока отсутствуют.