O'zbekiston yoshlarni IT va raqamli kasblarga jalb qilish bo'yicha keng ko'lamli loyihani ishga tushiradi
Mamlakat hukumati yuqori daromadli sektor uchun mutaxassislarning yangi avlodini tayyorlashga qaratilgan
O‘zbekiston hukumati «Sun’iy intellekt sohasida besh million yetakchi» loyihasi to‘g‘risidagi qarorni tasdiqladi, bu «Bir million dasturchi» tashabbusining davomi hisoblanadi. Dasturning maqsadi — yoshlarni ITga jalb qilish va kelajakdagi yuqori maoshli kasblar uchun zarur bo‘lgan raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish. Har yili milliy tanlov o‘tkaziladi, unda eng yaxshi ishtirokchilar pul mukofotlari va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi.
Mukofotlar orasida 100 nafar o‘qituvchi uchun 1 000 dollardan, 10 nafar pedagog uchun xorijiy sayohatlar, 500 nafar yosh ishtirokchi uchun noutbuklar va yana 500 kishi uchun sovrinlar bor. Uchta oliy o‘quv yurti pul mukofotlarini oladi, ikkita maktab esa «Prezident sovg‘asi» — elektromobillar bilan taqdirlanadi.
Bundan tashqari, «Muhammad al-Xorazmiy vorislari» loyihasi doirasida yoshlar zamonaviy IT-kasblar, jumladan, loyihalar va startaplarni boshqarish, shuningdek, xorijiy tillarni o‘rganish va xalqaro IT-sertifikatlar olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Tashabbus malakali mutaxassislarni tayyorlash va mamlakat raqamli iqtisodiyoti uchun kadrlar zaxirasini shakllantirishga qaratilgan.

Uzbekistan Launches Large-Scale Project to Involve Youth in IT and Digital Professions
The government of Uzbekistan has approved a resolution on the project "Five Million Leaders in Artificial Intelligence," a continuation of the "One Million Programmers" initiative. The program aims to involve young people in IT and develop digital skills necessary for future high-paying professions. A national competition is held annually, where the best participants are recognized with cash prizes and valuable gifts.
Among the awards are $1,000 for 100 teachers, overseas trips for 10 educators, laptops for 500 young participants, and prizes for another 500 people. Three higher education institutions receive cash prizes, and two schools are awarded the "President's Gift" - electric cars.
Additionally, within the framework of the "Heirs of Muhammad al-Khwarizmi" project, young people have the opportunity to receive free training in modern IT professions, including project and startup management, as well as studying foreign languages and obtaining international IT certificates. The initiative aims to train qualified specialists and form a talent pool for the country's digital economy.